Gość Gliwicki 04/2020 Archiwum

Roztocze na liście UNESCO

Kilka dni temu Roztocze oficjalnie dołączyło do elitarnej listy 701 rezerwatów biosfery w 124 krajach.

Roztocze to cudowna kraina, nieznana i prawie nieodkryta. Bogata w piękne krajobrazy i nieco odludna. Posiada unikatowe na skalę światową florę i faunę. Kto tu raz trafi, będzie wracał zawsze.

Po wieloletnich staraniach w końcu udało się utworzyć polsko-ukraiński rezerwat biosfery obejmujący teren Roztocza, który dołączył do 10 już istniejących w Polsce rezerwatów biosfery UNESCO.

Ostatnim polskim rezerwatem, który został wpisany na listę UNESCO, były Bory Tucholskie wpisane  w 2010 r. 

Obszar rezerwatu "Roztocze" wynoszący 297 000 ha zlokalizowany jest w woj. lubelskim i podkarpackim i obejmuje swoim zasięgiem powiaty: janowski, zamojski, biłgorajski, tomaszowski i lubaczowski oraz powiat jaworowski i żółkiewski na Ukrainie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama