Nowy numer 32/2020 Archiwum

SMAL - czyli prawdziwy serwis duchowy

Przyjeżdżają tu od kilku lat. Są spragnieni towarzystwa, które myśli tak jak oni, i dobrej zabawy połączonej z refleksją nad życiem. Młodzież z archidiecezji lubelskiej znowu będzie świętować w Garbowie

Przed nami kolejna edycja SMAL, czyli Spotkań Młodych Archidiecezji Lubelskiej. To cykliczne wydarzenie organizowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży we współpracy z wieloma wspólnotami naszej diecezji.

– To jest naprawdę fantastyczny czas dla młodego człowieka – mówi ks. Emil Mazur, dyrektor SMAL. – Po pierwsze dlatego, że to trochę podsumowanie wakacji, zrobienia ze sobą porządku, ale z drugiej strony także nabranie siły do rozpoczynającego się roku szkolnego. Często jeszcze po minionym roku młodzi są duchowo wypruci, wyjałowieni, zmęczeni i potrzebują zatrzymania się i poukładania swoich spraw na nowo. Wszyscy potrzebujemy takiego serwisu duchowego, a zarazem wejścia w siebie i zobaczenia, na jakim etapie jestem i co dalej ze mną.

Przed młodymi ludźmi od 22 do 25 sierpnia czas, w którym poprzez modlitwę, adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i Eucharystię, ale także przez konferencje, które w tym roku poprowadzi Jacek Pulikowski, będą mieli okazję do duchowego odświeżenia.

Każde spotkanie ma swoje hasło. I tak w poprzednich latach były to: „Łyknij życia”, „Jaka jest twa cena?”, „Kochaj na czysto”, „Poznaj się!” i „Dasz wiarę?”, „Teraz On!”. Tegoroczne hasło spotkania brzmi: „Uwolnij się”.

–  Będziemy mówić o tym, aby przede wszystkim uwolnić się od stereotypów, od myślenia związanego ze światem i wejść w głąb siebie, zastanowić się, co dla mnie jest potrzebne – wyjaśnia ks. Emil. – Będziemy poruszać takie tematy jak: kogo słuchać, aby słyszeć dobrze, kiedy puścić rodziców w odstawkę, czy warto bawić się w dorosłość, czy w ogóle dorosłość jest zabawą, jak to zrobić, żeby być sobą, spełniać marzenia czy czekać aż spełnią się same i co wybierać w życiu, żeby nie żałować.

Każdy dzień na SMAL-u będzie rozpoczynany wspólną modlitwą, po niej śniadanie i konferencja. Później organizatorzy zaplanowali pracę w grupach po to, by każdą konferencję przepracować. Kolejny punkt to Msza św., po niej obiad i znowu konferencja. Na sobotę zaplanowano popołudnie z warsztatami.

– Przygotowaliśmy 25 różnych tematycznie warsztatów m.in. muzyka gregoriańska, fitness, modlitwa, rzemieślnictwo, samoobrona, film czy fotografia – wylicza dyrektor SMAL.

Jak zwykle nie zabraknie także dobrej muzyki. W czwartek przed młodymi wystąpi zespół Wyrwani z Niewoli, a w sobotę Exodus 15. – Chodzi nam o to, by to nie była tylko modlitwa i formacja, ale także zabawa zgodnie z temperamentem i żywiołowością młodego człowieka – zaznacza ks. Emil.

Do udziału w spotkaniu zaproszona jest młodzież od 13. roku życia. Górnej granicy właściwie nie ma. Choć do udziału w SMAL- u można dołączyć w każdej chwili, ksiądz dyrektor zachęca, by zarejestrować się przez stronę SMAL. – Dzięki temu także opłata jest niższa – podkreśla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama