Nowy numer 43/2020 Archiwum

Polała się krew

Tylko w czerwcu oddali niemal tysiąc litrów krwi. Na Lubelszczyźnie prawie 150 litrów. Akcja odbyła się pod hasłem "Krwioobieg Terytorialsa". To realna odpowiedź na potrzeby społeczeństwa.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podsumowali czerwcowe akcje zbiórek krwi zorganizowane w ramach drugiej edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Podczas dwunastu akcji zebrano w sumie ponad 800 litrów krwi, z czego ponad 130 litrów na Lubelszczyźnie.

- Celem akcji na ten rok, poza zwiększeniem ilości zebranej krwi oraz ilości czynnych krwiodawców, jest lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi. Wybranie czerwca na miesiąc przeprowadzenia zbiórek było celowe, jest to bowiem okres poprzedzający wakacje, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi. Akcja naszych żołnierzy jest więc realną odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa – podkreśla gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT .

Czerwcowe akcje krwiodawstwa były prowadzone przez wszystkie brygady wspólnie z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W sumie podczas zbiórek zebrano 808 litrów krwi, którą oddało 1849 osób. Najwięcej krwi zebrały brygady z Podlasia - 160 litrów, Lubelszczyzny - 131 litrów, Śląska – 84 litry oraz Podkarpacia 80 litrów.

To jednak nie koniec akcji, ponieważ projekt ma charakter ciągły. Każdy żołnierz WOT może w dowolnej chwili odwiedzić centrum krwiodawstwa i na hasło „Krwioobieg Terytorialsa” oddać krew.

– „Krwioobieg Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla WOT, co wynika z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych. Realizacja zadania wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię. W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy WOT – uzupełnia kpt. Damian Stanula.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama