Nowy numer 2/2021 Archiwum

W Lublinie powstał niecodzienny mural

U zbiegu ulic Wolskiej i Drogi Męczenników Majdanka można zobaczyć mural poświęcony 75. rocznicy muzeum na Majdanku. Jego autor - Marcin Czaja - jest zwycięzcą konkursu ogłoszonego przez placówkę.

Mural przedstawia przedmioty codziennego użytku z czasów II wojny światowej.

- Kiedy przeczytałem ogłoszenie  o konkursie, od razu w mojej głowie zrodziła się koncepcja, jak może wyglądać praca  konkursowa. Nie chciałem pokazywać niczego dosłownie związanego z obozem na Majdanku, ani drutów, ani pomnika, który charakteryzuje muzeum, ani ludzi w pasiakach. Pomyślałem, że ludzie, nawet w tamtym trudnym czasie, mieli jakąś codzienność, w której znajdowały się różne przedmioty. Zacząłem szukać, jak wyglądało życie codzienne w latach 30. XX wieku i podczas wojny i przenosiłem na papier to, co znalazłem. Tak powstał mural - mówi Marcin Czaja autor zwycięskiego projektu, który został zrealizowany u zbiegu ulicy Wolskiej i Drogi Męczenników Majdanka w Lublinie.

Mural z okazji 75-lecia Muzeum na Majdanku.   Mural z okazji 75-lecia Muzeum na Majdanku.
Agnieszka Gieroba /Foto Gość

- Ogłaszając konkurs chcieliśmy w przestrzeni miejskiej zaznaczyć 75-lecie Państwowego Muzeum na Majdanku. Mural ma podkreślić wieloletni wysiłek muzealników starających się upamiętnić ofiary obozu na Majdanku oraz ukazywać swoiste połączenie pokoleń dokonujące się w momencie przekazywania archiwaliów, fotografii i rzeczy osobistych osadzonych, które Muzeum otrzymuje od rodzin byłych więźniów - mówi Izabela Tomasiewicz - kierownik działu wystawienniczego PMM i członek jury konkursowego, które wyłoniło zwycięski projekt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama