Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie jest cicho ani spokojnie

W tym roku po raz kolejny, dzięki działalności lubelskiej Caritas, najmłodsi z najbardziej potrzebujących rodzin mogą wyjechać na kolonie.

Niektórzy jadą po raz pierwszy, ale wielu ponownie korzysta z szansy spędzenia blisko dwóch tygodni poza domem. Na taki wyjazd nie byłoby ich stać, gdyby nie Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która kolejny raz organizuje w Dąbrowicy i Firleju kolonie. Uczestniczą w nich wraz z Polakami grupy z Białorusi i Ukrainy.

Wszystkie są nasze

W podlubelskiej Dąbrowicy wakacje spędza 75 osób. – To dzieci w różnym wieku. Oprócz Polaków, mieszkańców Lubelszczyzny, jest z nami także 45-osobowa grupa dzieci ze Lwowa – mówi Jolanta Woźniak, kierownik kolonii.

Dzieci z Ukrainy do Polski przyjechały z siostrą Wirginią ze Zgromadzenia św. Józefa oraz z dwoma klerykami: Jurkiem i Robertem. – W zasadzie miałem nieco inne plany na wakacje – śmieje się Robert. – Ale ten czas jest dla mnie bardzo ważny – dodaje. Młody Ukrainiec do seminarium we Lwowie wstąpił 3 lata temu. Po polsku mówi prawie bezbłędnie, choć w Polsce jest po raz pierwszy. – Może dlatego rektor to właśnie mnie skierował na ten wyjazd – uważa. Dzieci Robertem są zachwycone i to nie tylko te, które z nim przyjechały. – To człowiek orkiestra – stwierdza pani kierownik.

Koloniści cały dzień spędzają na wspólnych zabawach. – Nie dzielimy dzieci na „nasze” i „wasze” – zwraca uwagę s. Wirginia. – Wszystkie dzieci są nasze. Zakonnica, która z pochodzenia jest Polką, na co dzień pracuje w polskiej parafii, gdzie prowadzona jest także świetlica dla dzieci. – Polskiego nauczyłam się w zakonie, bo choć moja mama była Polką, w domu nie mówiło się po polsku – opowiada.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama