Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jarmark Jagielloński nadchodzi!

Już wkrótce na ulicach Starego Miasta w Lublinie ponad 250 twórców ludowych i rzemieślników zaprezentuje swoje regionalne tradycje i wspaniałe wzornictwo. To wszystko w ramach Jarmarku Jagiellońskiego (16-18 sierpnia 2019), który w tym roku poświęcony jest pszczelarstwu.

Jarmark Jagielloński w Lublinie jest największym jarmarkiem w Polsce skupiającym wyłącznie twórców reprezentujących dziedziny twórczości oparte o regionalne wzornictwo i techniki wykonania. Na Jarmarku nie można wykupić stoiska. Organizatorzy z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie wybierają i zapraszają artystów, którzy wyróżniają się szczególnym kunsztem rzemieślniczym. Liczy się nawiązanie do lokalnej tradycji, wzorów, spuścizny rodzinnej. Ponadto co roku podczas Jarmarku Jagiellońskiego każdy z zaproszonych twórców podlega ocenie merytorycznej przeprowadzanej przez komisję konkursową. Dzięki temu jakość prezentowanych na festiwalu produktów jest ściśle kontrolowana.

Także podczas tej edycji nie zabraknie wyjątkowej sztuki ludowej prezentowanej przez tradycyjnych rzemieślników. Tematem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego jest w tym roku pszczelarstwo, więc właśnie wyrobów pszczelich szczególnie warto poszukać podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście.

W ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej do Lublina przyjedzie mocna grupa litewskich twórców.

Program jarmarku można znaleźć TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama