Nowy numer 2/2021 Archiwum

Muzyczna uczta - trwa festiwal organowy na Czubach

Jak lato w Lublinie, to wiadomo, że na Czubach odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy w parafii św. Rodziny. Znakomici muzycy i aktorzy goszczą w naszym mieście, a czeka na nich wspaniała publiczność.

Jest to już XXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby. Każda aedycja nieustannie przyciąga rzesze fanów muzyki klasycznej i nie tylko.

- Nie wyobrażam sobie wakacji bez koncertów w parafii św. Rodziny. Dla osób, które zostają w mieście, festiwalowe środy są wielką atrakcją. Różnorodność wykonawców, utworów, a do tego zaproszeni od czasu do czasu aktorzy sprawiają, że ten wolny czas staje się rzeczywiście wyjątkowy. W ciągu roku nie ma wielu okazji by uczestniczyć w koncertach. Codzienne obowiązki, praca i ograniczenia finansowe nie pozwalają mojej rodzinie na częste bywanie na takich muzycznych ucztach. Dlatego festiwal na Czubach jest dla nas wyjątkowy - mówi Anna Nowacka, bywalczyni koncertów.

- W tym roku festiwalowy program ułożony został z myślą o upamiętnieniu trzech ważnych faktów. Dwa pierwsze to: 200. rocznica urodzin polskiego wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki, 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej. Dla nas, lublinian, szczególne ważne jest także przypominanie kolejnej rocznicy wizyty w Lublinie Jana Pawła II. W czerwcu minęły 32. lata od pamiętnej pielgrzymki - wyjaśnia Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Ostatni z koncertów, w którym zaprezentowały się dwie panie ze Lwowa: Oksana Gargaj - skrzypce, Olena Matselyukh  organy, wzbudził szczególny entuzjazm. Panie wykonały wspólnie "Cztery pory roku" Vivaldiego.

- Lubię słuchać różnego rodzaju muzyki, ale mam też swoje hity, do których należą "Cztery pory roku". Pierwszy raz słyszałem je w wykonaniu na organy i skrzypce i jestem pod ogromnym wrażeniem. Obie panie porwały publiczność - mówi Marek Piasecki.

Nad całością festiwalowego programu i doborem artystów czuwa dyrektor artystyczny festiwalu Robert Grudzień, który jest także muzykiem. W tych działaniach od kilku lat wspiera go proboszcz parafii pw. św. Rodziny ks. dr Tadeusz Pajurek.

Koncerty odbywać się będą przez całe wakacje w środy o godz. 19 w kościele św. Rodziny na Czubach w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama