GN 2/2021 Archiwum

Na wakacje - Green Velo

Duże miasta Lubelszczyzny w większości są przyjazne rowerzystom, jednak prawdziwą przyjemność z jazdy na dwóch kółkach można odczuć dopiero poza ich granicami.

Nasz region to wymarzone miejsce dla wielbicieli rowerów, zwłaszcza, że wiele terenów to miejsca odludne, z piękną przyrodą.

Green Velo, czyli inaczej „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to projekt trasy rowerowej o długości około 2 tys. kilometrów, która biegnie przez województwa Polski Wschodniej: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Lubelska trasa prowadzi po nowo wybudowanych ścieżkach rowerowych, wyremontowanych drogach i trasach, gdzie natężenie ruchu samochodowego jest niewielkie. Dlatego wyprawa szlakiem Green Velo jest przyjemna i bezpieczna dla całych rodzin. Wzdłuż trasy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, letniska, ośrodki wypoczynkowe i schroniska.

Lubelska część rozciąga się od granicy z województwem podlaskim i prowadzi między innymi przez: Roztoczański Park Narodowy, Podlaski Przełom Bugu, Sobiborski Park Krajobrazowy, Chełmski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Skierbieszowski Park Krajobrazowy, Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, zamek w Kodniu, pałac w Kostomłotach, cerkwie greckokatolickie, prawosławne i unickie oraz przez zabytki Chełma.

Trasa Green Velo wpina się w już istniejące w tych regionach szlaki, m.in. w bardzo popularny Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, by w gminie Susiec przejść w część podkarpacką. – To właściwie rowerowa autostrada – mówi Michał Wolny z lubelskiego Porozumienia Rowerowego. – Nawierzchnia jest tu w większości asfaltowa, bardzo dobrze oznakowana, nie brakuje tzw. miejsc obsługi pasażera oraz baz agroturystycznych. Uważam, że te tereny są idealne zarówno dla początkujących rowerzystów, rodzin z dziećmi, jak i zaawansowanych kolarzy – podkreśla M. Wolny.

W województwie lubelskim szlak Greek Velo ma ok. 400 km. – Przebiega przez bardzo malownicze tereny – informuje Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Dzięki temu projektowi nasze województwo zyskało nowy produkt turystyczny, który uzupełnia i znacznie rozbudowuje ciekawą ofertę regionu w zakresie turystyki aktywnej – podkreśla D. Lachowska.

Dla miłośników aktywnego spędzania czasu wolnego lubelski szlak już dawno nie ma tajemnic. – To dla mojej rodziny najlepszy wakacyjny wypoczynek – mówi Maciej Tomczyk. – Ponieważ mam jeszcze małe dzieci, więc wyprawy rozkładamy na kilka sezonów rowerowych. Udało nam się już objechać Roztocze i Chełmski Park Krajobrazowy. Każdemu polecam taką formę relaksu. 

Przed wyjechaniem w trasę, jeszcze na etapie jej planowania, warto zajrzeć na stronę internetową Green Velo. Znajdują się tam nie tylko kompleksowe informacje o szlaku, ale też przydatne wskazówki i rozwiązania. Można tam znaleźć także listę miejsc wypoczynkowych i kontakt z ich właścicielami, aby wcześniej zamówić nocleg. Na stronie można też samodzielnie zaplanować wycieczkę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama