Gość Gliwicki 04/2020 Archiwum

Odpust Matki Bożej Zielnej w skansenie

Pachnące bukiety zielne i kolorowe stragany odpustowe to atmosfera radości towarzyszącej świętu Matki Boskiej Zielnej. W lubelskim skansenie przywołana zostanie tradycja dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach.

W czwartek 15 sierpnia Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na odpust z okazji święta Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia przeniesiemy się do czasów dawnych odpustów we wsiach i miasteczkach. Na rynku muzealnego miasteczka, w pobliżu kościoła, znajdziemy kolorowe, odpustowe kramy z rękodziełem, zabawkami, produktami regionalnymi i słodyczami, wśród których nie zabraknie popularnych szczypek.

Obok współczesnego asortymentu pojawi się także stragan z zabytkowym towarem odpustowym ze zbiorów muzeum: dewocjonaliami, ozdobami, zabawkami drewnianymi i z metalu.

Uroczyste nabożeństwo wraz z procesją z okazji święta Matki Boskiej Zielnej odbędzie się w zabytkowym kościele z Matczyna o godz. 16, podczas którego nastąpi poświęcenie bukietów zrobionych z kłosów zbóż, warzyw, owoców i ziół.

Ponadto także w tym dniu, w ramach wakacyjnych prezentacji "Jak to się dawniej robiło", odbędą się pokazy poszywania dachu słomą oraz wyrobu bukietów zielnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama