Na Starym Mieście i na błoniach pod Zamkiem w Lublinie trwa Jarmark Jagielloński. Wydarzenie zaplanowano od 16 d0 18 sierpnia.
Jarmark Jagielloński to niezwykle barwne wydarzenie, podczas którego miasto tętni niesamowitą energią pochodzącą od ludzi z wielu krajów Europy. - Na festiwal zapraszani są artyści, twórcy ludowi i rzemieślnicy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy czy Węgier. Nie są to osoby przypadkowe, a starannie dobrani, autentyczni twórcy, kontynuujący rodzinne i regionalne tradycje - informują organizatorzy. Pełny program Jarmarku Jagiellońskiego TUTAJ.
- Spektakle i prezentacje, warsztaty i jarmarkowe podwórko pełne gier i zabaw z czasów, kiedy jeszcze nikt nie słyszał o telefonie komórkowym - Wszystko to dzieje się na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie - podkreślają.
W piątek 16 sierpnia zaplanowano wiele cennych artystycznie koncertów. WystąpiĄ m.in. Adam Bałdych & Krzysztof Dys z Kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody, Dorota i Henryk Miśkiewiczowie z Janiną Pydo z kapelą Butryn/Pikula/Deptuła oraz Brodka z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura. Wszystko to na dziedzińcu Zamku. Przewidziano także potańcówkę jarmarkową.
"Jarmark Jagielloński to festiwal bazujący na kulturze tradycyjnej, z której czerpiemy to, co najpiękniejsze. Naszym celem jest prezentacja i promocja tej kultury poprzez różne formy działalności, zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne. Nasza historia związana była z lubelskimi jarmarkami, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. Stąd nazwa projektu - Jarmark Jagielloński. W przeciągu kilkunastu lat istnienia Festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi, kulturę adaptowaną, a także tę przekazywaną przez artystów działających w miastach. Ciekawość i chęć poznawania, odkrywania przez ludzi nowych kultur, otwartość i serdeczność, jaką okazują sobie uczestnicy i odbiorcy Jarmarku Jagiellońskiego, motywuje nas do budowania programu nastawionego przede wszystkim na bezpośrednie relacje między artystami a widzami" - informują Warsztaty Kultury w Lublinie.