Nowy numer 2/2021 Archiwum

Matka Boża Chełmska kolejny raz wysłuchała próśb

Bazylika chełmska jest jednym z najstarszych sanktuariów na wschodzie Polski i od setek lat przyciąga pielgrzymów. Pątnicy przybędą tu po raz kolejny 7 i 8 września, by prosić Matkę Bożą o potrzebne łaski i dziękować za otrzymane dary.

Ludzie przychodzą i przyjeżdżają na tzw. górkę chełmską, by modlić się do Matki Bożej. To tu znajduje się kopia jednego z najstarszych i najsłynniejszych wizerunków Bogurodzicy z Dzieciątkiem Jezus. Przed tą ikoną modlili się prawosławni, później unici, potem znowu prawosławni, a od 1920 r. do dziś – katolicy.

Podania i legendy przypisywały cudownej ikonie Matki Bożej Chełmskiej uratowanie od najazdu Tatarów w XIII w. Obraz towarzyszył także królowi Janowi Kazimierzowi w wyprawach wojennych. Mówiono, że to właśnie cudownej ikonie zawdzięczał zwycięstwo pod Beresteczkiem.

W połowie XVII wieku powołano komisję do zbadania historii i cudów obrazu, które się dzięki niemu zdarzały. Ukoronowaniem prac komisji była książka Jakuba Suszy, kierującego wówczas unickim gimnazjum w Chełmie, zatytułowana „Phoenix tertiato redivivus albo obraz starożytny chełmski Panny i Matki Przenajświętszej sławą cudownych swoich dzieł po trzecie ożyły...” – biskup Susza spisał w niej ponad 600 różnych cudownych zdarzeń związanych z tą ikoną.

Choć od tego czasu minęły wieki, Matka Boża, której wizerunek został 254 lata temu ukoronowany, ciągle obdarza swoje dzieci pomocą. 

– W ostatnim czasie mam dwa zgłoszenia cudownych łask otrzymanych za wstawiennictwem MB Chełmskiej – mówi ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii. – W marcu przyszła kobieta, która walczyła z nowotworem piersi. Modliła się o zdrowie przed cudownym obrazem. Opowiadała, że tuż przed wyznaczoną operacją przyśniło się jej, że jest zdrowa. Do szpitala szła z wielkim spokojem i nawet podzieliła się swoim przeświadczeniem z lekarzami. Zoperowano ją, usunięto guza, którego oddano do badania. Po trzech tygodniach przyszła informacja, że nie ma w nim żadnych patologicznych zmian. Komórki nowotworowe, które wcześniej były, zniknęły. 

Dla proboszcza zdecydowanym cudem jest też uratowanie sanktuarium od pożaru. – Zawsze zamykamy bramę, a tym razem jej nie zamknęliśmy i tylko dlatego, młodzi ludzie, którzy postanowili sobie przejść obok kościoła, zobaczyli ogień. Gdyby brama była zamknięta, świątynia uległaby zniszczeniu – stwierdza ks. Sternik. 

Kilka tygodni temu do sanktuarium zgłosiło się małżeństwo, które za przyczyną Matki Bożej Chełmskiej otrzymało dar potomstwa. – Młodzi lekarze. Długo nie mogli mieć dzieci – opowiada ks. Andrzej. – Jeden z naszych księży postanowił odprawić w ich intencji 9-tygodniową nowennę do Matki Bożej. Dziesiątą Mszę św. odprawił już jako dziękczynną za dar potomstwa. Później na chwilę kontakt z tym małżeństwem się urwał. W lipcu zadzwonił mąż informując, że żona jest w 12. tygodniu ciąży. 

Już za chwilę ukaże się książka, w której zebrane będą wszystkie cuda i łaski, których przez wieki udzieliła Matka Boża Chełmska. – W jej przygotowaniu korzystaliśmy z tych zanotowanych przez Jakuba Suszę, ale pojawią się w niej również wszystkie ostatnio zapisane. 

W tym roku gościem podczas uroczystości odpustowych będzie kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył będzie Sumie Pontyfikalnej w niedzielę 8 września o 11.30. Podobnie jak w zeszłym roku, w czasie uroczystości odpustowych błogosławione będą róże, które wierni przyniosą ze sobą. – Wiąże się to z historią opisaną w księdze łask i cudów, kiedy to do Matki Bożej przybyli rodzice z niewidomym dzieckiem. Płatki kwiatów potarli o obraz i położyli dziecku na oczy. Ono przejrzało – opowiada ks. Andrzej.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH

Odpust poprzedzi TRIDUUM MARYJNE, 4–6 września

18.00 – Msza św.

19.30 – procesja różańcowa z ikoną Matki Bożej Chełmskiej

21.00 – apel maryjny

Prowadzi ks. Sylwester Brzozowski 

Sobota 7 września

18.00 – Msza św. w 80. rocznicę bombardowania Chełma

21.00 – apel maryjny

Droga Krzyżowa po chełmskiej kalwarii

Uwielbienie z zespołem Porozumienie

24.00 – Msza św. (koncelebrują księża rodacy oraz byli wikariusze)

Niedziela 8 września

5.30 – Godzinki

6.00; 7.00; 8.00 – Msza św.

9.00 – Msza św. dla rodzin z błogosławieństwem małych dzieci – przewodniczy ks. bp Mieczysław Cisło

11.30 – Suma Pontyfikalna pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama