W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego na Czubach w Lublinie organizatorzy zapraszają na monodram poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu przygotowany z racji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Festiwal organowy na Czubach w Lublinie to nie tylko wakacyjne spotkania z muzyką z różnych epok i artystami z wielu krajów, ale również spektakle. Jednym z nich jest monodram zatytułowany "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego przygotowany w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Wydarzenie odbędzie się w środę 28 sierpnia o godz. 19 w kościele Świętej Rodziny na Czubach w Lublinie.
Rotmistrz Witold Pilecki żył w latach 1901-1948. Walczył z bolszewikami w 1920 r. i w kampanii wrześniowej w 1939 roku. W roku 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zorganizować ruch oporu. Zagrożony dekonspiracją uciekł z obozu. Uczestniczył także w powstaniu warszawskim. Od 1945 roku walczył w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd decyzją gen. Władysława Andersa wrócił do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w areszcie śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachował bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, honor, ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany na śmierć.
Przez długie lata w PRL postać Witolda Pileckiego i jego heroiczne czyny podlegały ścisłej cenzurze. Dziś rotmistrz Pilecki wraca do świadomości narodowej.