Nowy numer 04/2020 Archiwum

Melduję Tobie Polsko - monodram w kościele Świętej Rodziny

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego na Czubach w Lublinie organizatorzy zapraszają na monodram poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu przygotowany z racji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Festiwal organowy na Czubach w Lublinie to nie tylko wakacyjne spotkania z muzyką z różnych epok i artystami z wielu krajów, ale również spektakle. Jednym z nich jest monodram zatytułowany "Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki" w wykonaniu Przemysława Tejkowskiego przygotowany w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Wydarzenie odbędzie się w środę 28 sierpnia o godz. 19 w kościele Świętej Rodziny na Czubach w Lublinie.

Rotmistrz Witold Pilecki żył w latach 1901-1948. Walczył z bolszewikami w 1920 r. i w kampanii wrześniowej w 1939 roku. W roku 1940 dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do KL Auschwitz, by tam zorganizować ruch oporu. Zagrożony dekonspiracją uciekł z obozu. Uczestniczył także w powstaniu warszawskim. Od 1945 roku walczył w II Korpusie Wojska Polskiego we Włoszech. Stamtąd decyzją gen. Władysława Andersa wrócił do komunistycznej Polski. Aresztowany w maju 1947 r., więziony w areszcie śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie, okrutnie torturowany podczas śledztwa, zachował bohaterską postawę, pozostając wierny dewizie: Bóg, honor, ojczyzna. Wyrokiem komunistycznych władz skazany na śmierć.

Przez długie lata w PRL postać Witolda Pileckiego i jego heroiczne czyny podlegały ścisłej cenzurze. Dziś rotmistrz Pilecki wraca do świadomości narodowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama