Cztery osoby związane z Ruchem Światło-Życie niemal od początku jego założenia przez ks. Franciszka Blachnickiego, otrzymały z rąk abp. Stanisława Budzika medale jako wyraz uznania za świadectwo życia i zaangażowanie w budowanie wspólnoty.
Osoby, które otrzymały medale to Elżbieta Ogrodnik, Elżbieta i Witold Kowalczykowie oraz Grażyna Wilczyńska. Wszyscy związani z Ruchem niemal od jego początków, przez wiele lat posługujący podczas rekolekcji oraz w przygotowaniu materiałów formacyjnych dla oazowiczów.
Uroczystość wręczenia medali odbyła się podczas Mszy św. podsumowującej oazy wakacyjne. Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik, który zwracając się do zebranych mówił o konieczności rozwijania talentów w nawiązaniu do czytanej tego dnia Ewangelii.
Eucharystia podsumowująca oazy wakacyjne.- Każda z postaci opisana w Ewangelii otrzymała jakiś talent. Dwóch pierwszych wzięło się zaraz do pracy i zaczęło pomnażać otrzymane dobra. Trzeci bynajmniej nie zmarnował talentu, ale też nic z nim nie zrobił. Popełnił więc grzech zaniedbania, za co został surowo osądzony. To przestroga dla nas, gdy marnujemy czas, swoje zdolności i rezygnujemy z działania, które może przynieść jakieś dobro - mówił abp Budzik.
Podkreślał też, że każdy ma jakiś talent, bo nie chodzi tu tylko o wyjątkowe zdolności np. językowe, sportowe, artystyczne czy naukowe. W przypowieści o talentach chodzi o zwykłe życie, kiedy na co dzień możemy uczynić coś, by pomnożyć jakieś dobro. Do takiego działania arcybiskup zachęcał oazowiczów.
Podczas spotkania również para diecezjalna Domowego Kościoła, Iwona i Włodzimierz Pytlakowie, przekazali swoją posługę następcom - nowej parze diecezjalnej - Renacie i Józefowi Nowakom.
Od lewej nowa para diecezjalna Domowego Kościoła: Renata i Józef Nowakowie i dotychczasowi odpowiedzialni Iwona i Włodek Pytlakowie. Agnieszka Gieroba /Foto GośćNa terenie archidiecezji oaza dziecięca i młodzieżowa jest obecna w przeszło 30 parafiach, gdzie w niemal 70 grupach formuje się ok. 500 osób. Domowy Kościół skupia się w 233 kręgach, co daje ok. 900 rodzin zaangażowanych w Ruch Światło–Życie. Ponadto istnieje kilka grup dorosłych, grupa klerycka w seminarium duchownym oraz grupa kapłańska, która regularnie spotyka się na modlitwie i dzieleniu słowem Bożym.
W dziewięciu oazach wakacyjnych (15-dniowych) wzięło udział 360 uczestników - dzieci i młodzież wraz z 69 animatorami, co łącznie daje 432 osoby. W oazach uczestniczyło 13 kapłanów oraz dwie siostry zakonne. Około 20 osób wyjechało na rekolekcje poza archidiecezję (Centrum Ruchu w Krościenku, oazy studenckie).
Na rekolekcje Domowego Kościoła wyjechało ok. 1500 osób (wraz z dziećmi), z czego na sześć oaz 15-dniowych ok. 450 osób z dziećmi, nad którymi opiekę duchową sprawowało dziewięciu kapłanów. Pozostali uczestniczyli w krótszych rekolekcjach.
Więcej o osobach odznaczonych medalem "Lumen mundi" będzie można przeczytać w 37. numerze lubelskiego "Gościa Niedzielnego".