Nowy Numer 38/2019 Archiwum

Pod opieką świętego jezuity

Swój tytuł, jedyny taki w diecezji lubelskiej, zawdzięcza najprawdopodobniej fundatorowi kościoła. Od niedawna może poszczycić się relikwiami patrona, które już otaczane są wielką czcią.

Ignacy Budny, właściciel dóbr w Niemcach i Jastkowie, miał wiele determinacji, decydując się na budowę kościoła. Czasy nie były łatwe, a Polacy pozostający pod zaborami dobrych notowań w Rosji nie mieli. Sytuacja była trudna, ponieważ w Niemcach nie było wcześniej ani kościoła, ani parafii, więc wszystko należało tworzyć od początku i zorganizować specjalne zezwolenia. Budny, świadom wielorakich trudności, zgłosił, że chce wznieść prywatną kaplicę. A że miała ona być tak okazała, iż wierni z okolicy się w niej pomieszczą, to już zupełnie inna sprawa. Tak zaczyna się historia parafii w Niemcach, która najpewniej swemu fundatorowi zawdzięcza wezwanie św. Ignacego Loyoli.

Dostępne jest 23% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL