Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rozpoczął się XI Polski Zjazd Filozoficzny

To najważniejsze wydarzenie w świecie polskiej filozofii. Obrady, które mają miejsce na KUL, potrwają do 14 września.

Gospodarzem i głównym organizatorem wydarzenia jest Katolicki Uniwersytet Lubelski.

- Wierzę, że to forum przyczyni się do konsolidacji środowiska filozoficznego, a jednocześnie będzie dobrym miejscem do podjęcia najważniejszych kwestii, tak jeśli chodzi o filozofię, jak i inne dziedziny nauki w kontekście przemian dokonujących się na naszych oczach - mówi rektor uczelni, ks. prof. Antoni Dębiński. - Filozofia na KUL uprawiana jest od początku działalności uniwersytetu, choć formalnie wydział filozofii powstał po wojnie. Wierzę, że to wielkie wydarzenie naukowe będzie przedmiotem ogromnej satysfakcji i interesujących debat. 

Dziekan Wydziału Filozofii prof. Monika Walczak podkreśla, że zjazd jest spotkaniem, które ma na celu zgromadzenie środowiska filozoficznego w Polsce, stworzenie forum do dyskusji, do przekazania tego, co filozofowie mają dziś do powiedzenia i nauce, i współczesnemu społeczeństwu, a równocześnie jest to stworzenie forum, które umożliwi wymianę myśli i zaprezentowanie wyników badań poszczególnych filozofów. 

- Zjazd nie jest zjazdem tematycznym - zaznacza prof. Walczak. - Pozwala on na przedstawienie pełnej palety dziedzin, dyscyplin filozoficznych, począwszy od tych najbardziej twardych, bliskich matematyce, naukom przyrodniczym - logice, filozofii nauki,  przez teorię wiedzy, epistemologię, ontologię, metafizykę, etykę aż po bliższe naukom społecznym i humanistycznym, które podejmują problematykę pogranicza - wyjaśnia.

O tym, że zjazd filozofów jest spotkaniem niezwykłym, zapewnia dyrektor Instytut Filozofii Teoretycznej Wydziału Filozofii KUL prof. Marek Lechniak. - To jest wielkie bogactwo, które przejawia się w programie tego zjazdu - podkreśla. - Przed nami ok. 700 wystąpień, 7 wykładów plenarnych, 9 paneli dyskusyjnych, 20 sekcji tematycznych. 

Problematyka zjazdu, jak zaznacza dr Andrzej Zykubek, jest bardzo różnorodna i dotyka zarówno filozofii klasycznej, jak i współczesnej.-  Chcemy przedyskutować najnowsze, pojawiające się problemy m.in. samochodów autonomicznych i decyzji podejmowanych przez komputery, chimer międzygatunkowych, ogromnych ilości danych informacyjnych,  z którymi się spotykamy, nowoczesnych mediów, nowoczesnej sztuki. Będziemy dyskutować też oczywiście o problemach klasycznych, które kojarzą się z filozofią, jak relacja człowieka do świata i świata do człowieka, czy bytów nadprzyrodzonych do człowieka i odwrotnie. 

Współorganizatorami wydarzenia są Komitet Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne. Udział w zjeździe bierze ponad 500 osób z ponad 100 ośrodków naukowo - badawczych i dydaktycznych z Polski i Europy a także z Chin i Japonii.

Szczegółowy program zjazdu znajduje się na stronie internetowej: TUTAJ 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama