Nowy numer 43/2020 Archiwum

Od klasyki do chimer

700 wystąpień, 7 wykładów plenarnych, 9 paneli dyskusyjnych, 20 sekcji tematycznych. Filozofowie z całej Europy, ale też Chin i Japonii, dyskutowali na KUL.

W Lublinie odbyło się najważniejsze wydarzenie w świecie polskiej filozofii. Gospodarzem i głównym organizatorem wydarzenia był Katolicki Uniwersytet Lubelski, a współorganizatorami: Komitet Nauk Filozoficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne.

Udział w zjeździe wzięło ponad 500 osób z ponad stu ośrodków naukowo-badawczych i dydaktycznych. − Wierzę, że to forum przyczyni się do konsolidacji środowiska filozoficznego, a jednocześnie będzie dobrym miejscem do podjęcia najważniejszych kwestii tak jeśli chodzi o filozofię, jak i inne dziedziny nauki w kontekście przemian dokonujących się na naszych oczach − mówił ks. prof. Antoni Dębiński, rektor uczelni, na spotkaniu otwierającym forum.

− Filozofia na KUL uprawiana jest od początku działalności uniwersytetu, choć formalnie wydział powstał po wojnie. Dziekan Wydziału Filozofii prof. Monika Walczak podkreślała, że zjazd jest spotkaniem, które ma na celu zgromadzenie środowiska filozoficznego w Polsce, stworzenie miejsca do dyskusji, do przekazania tego, co filozofowie mają dziś do powiedzenia i nauce, i współczesnemu społeczeństwu. Równocześnie jest to stworzenie forum, które umożliwia wymianę myśli i prezentację wyników badań poszczególnych filozofów. − Zjazd nie jest tematyczny − podkreślała prof. Walczak.

− Pozwala on na przedstawienie pełnej palety dziedzin, dyscyplin filozoficznych począwszy od tych najbardziej twardych, bliskich matematyce, naukom przyrodniczym − logice, filozofii nauki, przez teorię wiedzy, epistemologię, ontologię, metafizykę, etykę, aż po bliższe naukom społecznym i humanistycznym, które podejmują problematykę pogranicza – wyjaśniała. O tym, że zjazd filozofów jest spotkaniem niezwykłym, zapewniał prof. Marek Lichniak, dyrektor Instytutu Filozofii Teoretycznej Wydziału Filozofii KUL.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama