Nowy numer 07/2020 Archiwum

Kiedy nadleciały samoloty

Obrazy zatrzymane w kadrze tuż po tym, jak na miasto spadły bomby, opowiadają historię, która wydarzyła się 80 lat temu. Gruzowiska już dawno nie ma, ale pamięć o tym, co było, przywołała ekspozycja na placu Litewskim.

Miasto w ogniu

Pierwsze bomby spadły około 9.30 na zachodnią część Lublina. Atak przesuwał się w kierunku centrum, niszcząc wiele zabudowań na Krakowskim Przedmieściu, Lipowej, Chopina i Starym Mieście. Wszystko stanęło w ogniu. Zapanował chaos. Pożarów nikt nie gasił. Tego dnia, według różnych szacunków, zginęło od 400 do 600 osób. Kiedy samoloty odleciały i ludzie odważyli się wyjść ze swych kryjówek, ich oczom ukazał się straszny widok. Gruzowisko zamiast wielu znamienitych kamienic, uszkodzone katedra, ratusz, leje po bombach. Mimo tragicznej sytuacji ówcześni mieszkańcy Lublina wiedzieli, że to, co się wydarzyło, trzeba udokumentować. Słynny już wówczas fotograf lubelski Ludwik Hartwig podążał śladami bomb, fotografując dzieło zniszczenia. Tak powstał niezwykły zbiór, który niejednokrotnie lepiej niż słowa oddaje grozę sytuacji i pokazuje krajobraz Lublina w pierwszych dniach wojny. Część z tych fotografii znalazła się na specjalnej wystawie przygotowanej przez Archiwum Państwowe na placu Litewskim.

− Prezentujemy 36 plansz z fotografiami pokazującymi obraz miasta po bombardowaniu we wrześniu 1939 roku. Obecnie zachowały się cztery zbiory takich fotografii. Jednym z nich jest album zatytułowany „Zniszczenia w Lublinie na skutek bombardowania przez Niemców dnia 9 IX 1939 roku” zawierający 15 kart, na których przyklejono sto czarno-białych fotografii. W formę albumu złożono je prawdopodobnie w okresie powojennym na prośbę ówczesnych władz miasta. Część z nich można oglądać na naszej wystawie – mówi Piotr Dymel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie. Wystawa na placu Litewskim pokazuje inny, a zarazem tak dobrze znany nam z licznych spacerów krajobraz Lublina. Jest też świadectwem, że człowiek podnosi się z gruzów, ale nie zapomina o swojej historii.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama