Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Zjazd historyków w Lublinie z udziałem Andrzeja Dudy

Ponad 900 historyków z całego kraju przyjechało do Lublina na XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich. Za pracę i przekazywanie wiedzy kolejnym pokoleniom dziękował im prezydent Andrzej Duda, który otworzył zjazd.

Zjazdy historyków polskich odbywają się od 1880 roku. Tym razem XX jubileuszowy zjazd gościł w Lublinie, i jak napisali historycy w specjalnej odezwie, zjazd zwołali właśnie tutaj w 450. rocznicę unii polsko-litewskiej, która dla narodów naszej części Europy oznaczała długą historyczną drogę, wiodącą – jak mówił Jan Paweł II – „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” i w 30-lecie wielkiej transformacji 1989 roku, zwanej „Jesienią Narodów”, która dla końca XX stulecia była nie mniej znacząca niż „Wiosna Ludów” dla wieku XIX.

Spotkanie otworzył prezydent Andrzej Duda, który dziękował naukowcom za ich troskę o przekazywanie wiedzy historycznej i za kształtowanie tożsamości narodowej kolejnych pokoleń.

Wystąpienie Prezydenta Polski na XX Powszechnym Zjeździe Historyków Polskich
Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

- Kiedy patrzę na młodych ludzi, rekonstruktorów, kiedy patrzę na komiksy, na książki o tematyce historycznej, filmy o tej samej tematyce... Nie ma żadnych wątpliwości, że ta moda na historię to państwa zasługa – podkreślał prezydent.

Podczas spotkania Andrzej Duda uhonorował historyków odznaczeniami. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą został odznaczony wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego prof. Andrzej Chwalba. Krzyżem Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: Zofia Kozłowska, prof. Jerzy Maternicki, prof. Jan Pomorski, prof. Jan Szrama i Wojciech Sikora. Krzyżem Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski został odznaczony prof. Jacek Banaszkiewicz. Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości odznaczeni zostali Marta Breszewska, Iwona Drąg-Korba, Małgorzata Kot i Jadwiga Kowalska.

Zjazd potrwa do 20 września. Towarzyszą mu wystawy i targi książki w Centrum Spotkania Kultur. Zakończy go wielkie historyczne przedstawienie na Arenie Lublin pt. "Bogowie wojny" w piątek 20 września o godz. 20.00

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama