O. Hubert Czuma, duszpasterz studentów i młodzieży, rektor kościoła akademickiego KUL, duchowy opiekun Solidarności, zmarł 19 września. Miał 89 lat.
Ojciec Hubert Czuma urodził się 2 listopada 1930 roku w Lublinie. Był synem Ignacego Czumy, wybitnego prawnika, profesora i prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
W 1948 roku Hubert Czuma wstąpił do zakonu jezuitów, a siedem lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1957 roku był katechetą i duszpasterzem akademickim w Łodzi. Cztery lata później zaczął pracę katechetyczną i duszpasterską w Gdańsku.
Od 1963 roku do 1971 roku był diecezjalnym duszpasterzem akademickim diecezji lubelskiej oraz rektorem kościoła akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W kolejnych latach był duszpasterzem w Kaliszu, Bydgoszczy i Szczecinie. W 1979 roku z powodu szykan ze strony komunistycznych władz opuścił Szczecin i przeniósł się do Radomia.
W 1961 roku zainicjował spotkania przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całego kraju. Do 2008 roku był współorganizatorem corocznych sierpniowych pielgrzymek z Warszawy na Jasną Górę.
W czasach PRL ojciec Hubert Czuma był zaangażowany w działalność antykomunistycznej opozycji. W 1970 roku został aresztowany z powodu podejrzenia o związki z konspiracyjną organizacją niepodległościową „Ruch”, w której działali m.in. jego bracia Andrzej i Benedykt. Ojciec Czuma został osadzony w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, skąd zwolniono go w styczniu 1971 roku po interwencji prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. W okresie pracy ojca Huberta Czumy w Radomiu był on stale obserwowany przez Służbę Bezpieczeństwa, która prowadziła przeciw niemu sprawę „rozpracowania” nadając jej kryptonim „Fanatyk”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego ojciec Hubert Czuma współorganizował uroczystości religijno-patriotyczne w kościele pw. Trójcy Świętej w Radomiu z udziałem znanych aktorów. Prowadził akcję opieki nad prześladowanymi oraz wspomagał finansowo podziemną działalność wydawniczą. Był duszpasterzem NSZZ „Solidarność”. W 1989 roku należał do inicjatorów i twórców Komitetu Obywatelskiego Ziemi Radomskiej.
W 2016 r. o. Czuma otrzymał tytuł honorowego obywatela Lublina. Inicjatorem nadania tytułu była lubelska „Solidarność”.
W 2018 r. Katolicki Uniwersytet Lubelski uhonorował go Medalem Jubileuszowym z okazji 100. rocznicy istnienia uczelni.