Skarby Kultury Przestrzeni to projekt, który ma na celu pokazać, jakie miejsca w Lublinie podobają się mieszkańcom i dlaczego.
Projekt ma formę konkursu-plebiscytu, do którego każdy może zgłosić takie miejsce i wziąć udział w głosowaniu, żeby wybrać najfajniejsze z nich. - Mogą to być jakieś zakątki, obiekty, ale także widoki, zieleń, trasy spacerowe czy nawet jakieś pozytywne działania w przestrzeni publicznej. Najlepszymi specjalistami od jakości swojego otoczenia są sami mieszkańcy. Kiedy opowiedzą, gdzie się dobrze czują, gdzie lubią spędzać czas, na co patrzeć, uzyskamy w ten sposób przepis na szczęśliwe miasto. Pokażemy dobre przykłady, na których projektanci i urzędnicy będą mogli się wzorować, tworząc nowe ulice, skwery czy place zabaw - mówi Marcin Skrzypek z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”.
- Chodząc ulicami miasta, najbardziej zwracamy uwagę na te szczegóły, które nam się nie podobają, nie są wygodne. Łatwo się wtedy narzeka i krytykuje. Niestety, takie głosy rzadko odnoszą skutek. Mało jest osób, które z cudzej krytyki własnej pracy potrafią wyciągnąć konstruktywne wnioski. Może więc łatwiej będzie osiągnąć pozytywne rezultaty, chwaląc to, co dobre? Przez „Skarby Kultury Przestrzeni” robimy to w sposób przemyślany. Podpowiadamy, na jakie cechy dobrej przestrzeni można zwracać uwagę, żeby odkrywcy Skarbów mogli się czegoś nauczyć. Selekcjonujemy zgłoszenia, aby wydobyć na wierzch najważniejsze wartości. Szukamy autorów dobrych rozwiązań i pytamy ich o inspiracje. Przestrzeń zaaranżowana czy doglądana z troską o potrzeby innych jest dobrym uczynkiem, którego na co dzień możemy nie zauważyć. W mieście przestrzeń jest ograniczona. Często z tej samej przestrzeni chcą korzystać grupy o sprzecznych interesach. Urządzenie jej w taki sposób, aby je mądrze pogodzić i uniknąć złych emocji czy konfliktów, jest aktem chrześcijańskiego miłosierdzia. Przesyłane przez mieszkańców „Skarby Kultury Przestrzeni” uczą wyobraźni miłosierdzia przez godzenie różnych potrzeb na ulicach i osiedla naszego miasta - tłumaczy M. Skrzypek.
Jeśli ktoś zechce szukać skarbów i wziąć udział w wydarzeniu, powinien wejść na stronę skarby.ulublin.eu i tam zapoznać się z przykładami oraz skorzystać z formularza zgłoszeniowego albo wysłać swoje znalezisko mailowo lub przez Facebook. - Ważne, aby się zastanowić i opisać, co nam się podoba w danym miejscu, jak chcielibyśmy je polecić osobom, które nigdy tam nie były. Jak przekonać głosujących, że to miejsce jest ważne także dla mieszkańców. Nie zawsze będzie ono piękne czy zachwycające na zdjęciach. Jego wartość może mieć prywatny czy osobisty charakter. Nawet zwykła ławka czy drzewo może być dla kogoś takim skarbem, choć inni będą je mijać obojętnie. Dlatego też zapraszamy do dzielenia się swoimi skarbami seniorów, dzieci, rodziców, także osoby z niepełnosprawnościami. Poznając ich ulubione miejsca, poznamy też ich potrzeby. W przyszłości będzie łatwiej aranżować dla nich przyjazną przestrzeń, ale inne grupy użytkowników miasta będą mogli nabrać wobec nich nieco empatii - dodaje Skrzypek.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy do 4 października zgłosić swoją propozycję za pośrednictwem formularza na stronie internetowej lub za pomocą Facebooka. Od razu zgłoszenia będą publikowane przez organizatorów w mediach społecznościowych. Do 8 października można lajkować zgłoszenia na stronie skarby.ulublin.eu. Trzy najpopularniejsze wejdą do finału. Specjalna kapituła rozstrzygnie wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone pod koniec października.