Nowy numer 03/2020 Archiwum

Ulicami Lublina przeszedł Marsz Równości

Po tym, jak Sąd Okręgowy uchylił decyzję prezydenta Lublina o zakazie marszu, wielu młodszych, jak i starszych zwolenników LGBT wzięło udział w wielkiej ulicznej manifestacji.

Zaplanowany na 28 września Marsz Równości miał zostać odwołany decyzją prezydenta Krzysztofa Żuka, który wydał zakaz jego organizacji w Lublinie, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Organizatorzy marszu odwołali się do sądu. Sąd decyzję prezydenta uchylił.

Sędzia Jolanta Szymanowska w uzasadnieniu stwierdziła, że ustalenia stanu faktycznego dokonane w sprawie nie pozwalają na ocenę, by uczestnicy II Marszu Równości w Lublinie stanowili zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób lub mienia w znacznych rozmiarach.

Marsz wyruszył z pl. Teatralnego kilka minut po godz. 14. Uczestnicy wydarzenia rozpoczęli go od odśpiewania hymnu narodowego. Później, skandując hasła dotyczące tolerancji i równości, przeszli ulicami: Lipową, Narutowicza, Głęboką, Sowińskiego po to, by zakończyć w tym samym miejscu, z którego wyszli.

W tym czasie został zamknięty ruch dla wszelkiej komunikacji.

Na trasie marszu nie obyło się bez zamieszek kontrmanifestantów z policją. Służby ochraniające wydarzenie były zmuszone do użycia armatek wodnych. Wielu próbujących wdać się w bójkę z policją zostało zatrzymanych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  28.09.2019 20:43
  Można się nie zgadzać z takimi marszami (prawa obywatelskie), ale używanie w tym celu wizerunku MB Częstochowskiej, Różańca czy Krucyfiksu nie jest w mojej ocenie zgodne z wiarą katolicką w tym z bezwzględną miłością do bliźniego (każdego).
 • velario-new
  28.09.2019 23:24
  Najpierw Białystok, teraz - po raz drugi zresztą, bo w zeszłym roku było podobnie, a nawet gorzej - dostarczają nam dowodów, że odnośnie marszów równości jedynymi, którzy stwarzają REALNE zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz dla życia lub zdrowia ludzi (policjantów) są ich przeciwnicy. Mam nadzieję, że będzie to cenną wskazówką dla Prezydenta Lublina w przyszłym roku, na które zgromadzenie ma się zgodzić, a którego zakazać.
 • kolo
  28.09.2019 23:48
  Ta sama grupka zawodowych demonstrantów, dowożona autokarami na każdy tego typu marsz. Nawet dniówki za pracę dostają, co ostatnio ujawniły media. Do tego całodobowa stała relacja w lewicowych stacjach telewizyjnych. Dobrze zaplanowana i odpowiednio sfinansowana operacja propagandowa.
  doceń 13
 • podajnik
  29.09.2019 12:51
  Panie Tomaszszcz. Niepotrzebnie się Pan rozdrabnia i daje sprowokować teniemu płatnemu trolowi. Bo to już chyba wszyscy wiedzą.
  Róbmy swoje, prawda i tak zwycięży, trzeba ją tylko spokojnie głosić.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama