Nowy numer 08/2020 Archiwum

Maturzyści u Matki na Jasnej Górze

28 września pierwsza grupa młodych ludzi, którzy w tym roku przystąpią do matury, pojechała na Jasną Górę, by prosić Matkę Bożą o pomoc w życiowych sprawach.

Co roku pod koniec września maturzyści z Lubelszczyzny wyjeżdżają ze swoimi opiekunami na Jasną Górę. Jadą katecheci, ale także nauczyciele innych przedmiotów, dyrektorzy, rodzice i poczty sztandarowe.

Pielgrzymki maturzystów do Częstochowy przeszło 30 lat temu zainicjował ks. Ryszard Lis. Na pierwsze spotkanie z Matką Bożą pojechało 6,5 tys. maturzystów. Dziś pielgrzymka odbywa się w dwóch turach. Każda liczy sobie od 3 do 5 tys. młodzieży. To zwykle 90 proc. zdających w danym roku maturę. 

- Zachęcam uczniów, aby przygotowali się do pielgrzymki poprzez spowiedź, by w pełni uczestniczyli w Mszy św. na Jasnej Górze - mówi Małgorzata Grzenia, katechetka z IX LO w Lublinie. - W tygodniu poprzedzającym pielgrzymkę przeprowadzam katechezę, w której przybliżam młodzieży historię Jasnej Góry, przytaczam świadectwa uczestników wcześniejszych pielgrzymek, słowa papieży z ich pobytów w tym świętym miejscu. Po drodze w autokarze odmawiamy Różaniec, odczytując przy każdej tajemnicy intencje, które uczniowie piszą na kartkach - najczęściej to prośby o zdaną maturę, ale nie tylko.

Tradycyjnie już spotkanie młodzieży na Jasnej Górze rozpoczęła w południe Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach, a punktem centralnym były Msza św. w bazylice o godz. 15.30, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło, i Akt Zawierzenia maturzystów w opiekę Maryi.

Druga tura pielgrzymki już 12 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama