28 września pierwsza grupa młodych ludzi, którzy w tym roku przystąpią do matury, pojechała na Jasną Górę, by prosić Matkę Bożą o pomoc w życiowych sprawach.
Co roku pod koniec września maturzyści z Lubelszczyzny wyjeżdżają ze swoimi opiekunami na Jasną Górę. Jadą katecheci, ale także nauczyciele innych przedmiotów, dyrektorzy, rodzice i poczty sztandarowe.
Pielgrzymki maturzystów do Częstochowy przeszło 30 lat temu zainicjował ks. Ryszard Lis. Na pierwsze spotkanie z Matką Bożą pojechało 6,5 tys. maturzystów. Dziś pielgrzymka odbywa się w dwóch turach. Każda liczy sobie od 3 do 5 tys. młodzieży. To zwykle 90 proc. zdających w danym roku maturę.
- Zachęcam uczniów, aby przygotowali się do pielgrzymki poprzez spowiedź, by w pełni uczestniczyli w Mszy św. na Jasnej Górze - mówi Małgorzata Grzenia, katechetka z IX LO w Lublinie. - W tygodniu poprzedzającym pielgrzymkę przeprowadzam katechezę, w której przybliżam młodzieży historię Jasnej Góry, przytaczam świadectwa uczestników wcześniejszych pielgrzymek, słowa papieży z ich pobytów w tym świętym miejscu. Po drodze w autokarze odmawiamy Różaniec, odczytując przy każdej tajemnicy intencje, które uczniowie piszą na kartkach - najczęściej to prośby o zdaną maturę, ale nie tylko.
Tradycyjnie już spotkanie młodzieży na Jasnej Górze rozpoczęła w południe Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach, a punktem centralnym były Msza św. w bazylice o godz. 15.30, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło, i Akt Zawierzenia maturzystów w opiekę Maryi.
Druga tura pielgrzymki już 12 października.