Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowy kustosz najmłodszego polskiego sanktuarium zaprasza na uroczystości odpustowe

7 października 2017 r. kościół przy ul. Bursztynowej w Lublinie został wyniesiony do rangi sanktuarium. Tego dnia przypada także odpust parafialny, a 4 października piąta rocznica intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej.

Dzień 4 października 2014 r. przejdzie do historii jako ten, w którym po wiekach tułaczki święta ikona MB Latyczowskiej na stałe została przeniesiona do parafii MB Różańcowej. Na oczach wiernych obraz umieszczono w głównym ołtarzu kościoła.

Trzy lata później abp Stanisław Budzik w uroczystość Matki Bożej Różańcowej 7 października 2017 r. wyniósł kościół do rangi sanktuarium

-  Prawo kościelne przewiduje nadanie niektórym kościołom tytułu sanktuarium po to, aby w tych miejscach zapewnić wiernym obfitsze środki do zbawienia przez gorliwe głoszenie słowa Bożego, ożywienie życia liturgicznego, sprawowanie sakramentu Eucharystii, pokuty oraz kultywowanie pobożności duchowej - wyjaśniał wtedy arcybiskup. 

Od tego czasu kościół jest otwarty cały dzień, wierni zamawiają intencje Mszy św. oraz modlą się do Matki Bożej Latyczowskiej. Jej obraz jest nieustannie podświetlony. 

Wśród wielu dziękczynień, które zostały złożone Matce Bożej, jest też m.in. świadectwo uzdrowienia noworodka z ciężkiej choroby nowotworowej. 

Rok temu arcybiskup Stanisław nałożył ikonie Matki Bożej nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka. 

Od lipca tego roku wspólnocie przy ul. Bursztynowej przewodzi już nowy proboszcz. Jest nim ks. Marek Warchoł, który zastąpił na tym stanowisku ks. Józefa Dziducha.

Ks. Marek jest równocześnie także nowym kustoszem sanktuarium. 

Już w piątek 4 października, kiedy to przypada piąta rocznica intronizacji cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej  o godz 18 rozpocznie się w parafii duchowe przygotowanie do uroczystości odpustowych z okazji przypadającego 7 października w poniedziałek wspomnienia Matki Bożej Różańcowej. 

Nowy proboszcz zaprasza wszystkich mieszkańców Lublina do wspólnego przeżywania tego wydarzenia przez obliczem Matki Bożej patronki nowej ewangelizacji. 

Główne uroczystości odpustowe zaplanowano na godzinę 18. Mszy św. przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Jan Sobiło z Zaporoża na Ukrainie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama