Nowy numer 15/2024 Archiwum

Niebawem premiera niezwykłego filmu dokumentalnego "Lot do wolności"

Pod tym tytułem kryje się sensacyjny dokument o nieznanej, brawurowej ucieczce lotniczej studenta z Lubelszczyzny w 1983 roku za "żelazną kurtynę", a dokładnie do Berlina Zachodniego, na amerykańskie lotnisko Tempelhof.

Tego lotu - ucieczki dokonał w niezwykłych okolicznościach Leszek Piłat, najmłodszy spośród 16 pilotów uciekinierów z PRL. - Wyleciał małym radzieckim samolotem Jak 12 A wraz z trzema młodymi mężczyznami, z których jeden zabrał ze sobą czteroletniego syna, na dodatek bez wiedzy matki. Uciekając chcieli zrealizować marzenia o życiu w wolności, w lepszych warunkach.

- Film za pomocą fabularyzowanych scen i animacji graficznych dokładnie rekonstruuje sensacyjne wydarzenia pełne zaskakujących zwrotów akcji. Dokumentalne relacje odkrywają tajemnice bohaterów, ich pasje jak i dramatyczne wybory, które na lata oderwały ich od rodzin i kraju. Bohaterowie filmu szczegółowo opisują dawne pełne napięcia wydarzenia i fakty graniczące z niebezpieczeństwem utraty życia w ówczesnych realiach zimnej wojny. W filmie prezentowane są odnalezione przez historyków IPN  informacje operacyjne aparatu bezpieczeństwa PRL oraz unikalne zdjęcia z lądowania i aresztowania uciekinierów przez amerykańskich żołnierzy - wyjaśnia Grzegorz Linkowski, reżyser filmu.

- Pomysł zrealizowania filmu został wzięty z faktu, iż historia dotyczy jednego z moich kolegów. Moja pierwsza podróż lotnicza w 1982 r. odbyła się właśnie z Leszkiem. Po drugie, chciałem pokazać losy osób i niejednoznaczne historie polskich emigrantów - precyzuje Linkowski

Lubelska premiera odbędzie się 21 października w sali widowiskowej Centrum Kultury o godz. 18. Wejściówki będą dostępne od przyszłego tygodnia w kasie CK. Natomiast premiera w TVP 1 odbędzie się 6 listopada o 23.15 w niezależnym paśmie dokumentalnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy