Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Niezwykłe fotografie będzie można zobaczyć na KUL

Wystawę zdjęć światowej sławy fotografa i absolwenta KUL Marcina Ryczka będzie można oglądać w Lublinie. Sesja zatytułowana "Harmony" pokazana będzie w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prace Marcina Ryczka to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii. Ich przewodnia myśl to minimum formy, maksimum treści. Tytułowa Harmonia nawiązuje zarówno do formy, treści, jak i procesu tworzenia prezentowanych fotografii. Temat jest wielowymiarowy i odnosi się do wolności, duchowości, relacji człowiek – natura.

Wyszukane przez artystę w otaczającym świecie, nieprzekształcane graficznie, przejrzyste obrazy odwołują się do geometrii, prostych linii i czystych kształtów. Są wykonane głównie w technice czarno-białej, co podkreśla ich minimalizm, a równocześnie jest „ukłonem” w stronę tradycyjnej fotografii. Tylko niektóre zdjęcia – powstałe głównie na Tajwanie i w Indiach – zostały wykonane w kolorze.

W procesie powstawania prac M. Ryczka najważniejsze jest dostrzeganie i oczekiwanie. Dostrzeganie to intensywna obserwacja rzeczywistości, wyszukiwanie w zwyczajnych z pozoru miejscach czegoś wyjątkowego, wzbudzającego zainteresowanie. Oczekiwanie natomiast to wypatrywanie momentu, w którym można uchwycić wyjątkowy klimat wybranego miejsca, chwili, w której wydarzy się coś, co będzie stanowić odzwierciedlenie wrażliwości autora.

Fotografie mają charakter metaforyczny, wieloznaczny i uniwersalny, pobudzają wyobraźnię, zachęcając widza do refleksji i własnych interpretacji.

Wernisaż wystawy „Harmony” odbędzie się w piątek 18 października 2019 r. o godz. 18, a prace będzie można oglądać do 29 listopada.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy