Nowy numer 2/2021 Archiwum

Minister zdrowia wygłosi wykład inauguracyjny na KUL

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się w niedzielę 20 października.

Wydarzenie rozpocznie Msza św. w kościele akademickim, której w tym roku przewodniczył będzie i homilię wygłosi metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, wieloletni wykładowca KUL, dziekan wydziału prawa w latach 1999-2004. Natomiast wykład inauguracyjny zatytułowany „Wiedza. Prawda. Wiara” wygłosi minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

- Tego dnia do społeczności akademickiej, poprzez obrzęd immatrykulacji, oficjalnie włączeni zostaną studenci I roku, wręczone również zostaną Laury Uniwersyteckie, Nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego dla wyróżniających się naukowców. Natomiast wieczorem odbędzie się kolejny koncert z cyklu Opus Magnum – KULowskie wieczory z muzyką. Z Nadzwyczajnym Koncertem Kameralnym na dwa flety i klawesyn wystąpią: Agata i Łukasz Długoszowie oraz Marek Toporowski, Usłyszymy m.in. utwory Telemanna, Haendla, Bacha i Vivaldiego – informuje dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. Tradycyjnie, słowo o muzyce wygłosi dr Teresa Księska-Falger.

W dniu inauguracji w Muzeum KUL dostępna będzie dla zwiedzających w godzinach od 10. do 14. w Gmachu Głównym niezwykła wystawa znakomitego fotografika, absolwenta KUL - Marcina Ryczka, zatytułowana „Hormony”.

- Łącznie na KUL studiuje ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych. Pierwszy rok rozpoczyna ponad 3 400 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców, najwięcej osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Po raz pierwszy są studenci z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany. W tegorocznej rekrutacji największym zainteresowaniem kandydatów cieszyły się te kierunki, które od lat wybierane są najchętniej: psychologia, prawo i filologia angielska. Nowym kierunkiem, prowadzonym od tego roku akademickiego w języku angielskim jest antropologia stosowana – podkreśla pani rzecznik.

Warto podkreślić, że zakończył się okres 10-letniej dzierżawy budynków wojskowych na Majdanku. Od października tego roku zajęcia na KUL odbywają się w kampusie głównym przy Al. Racławickich, przy ul. Spokojnej oraz na Poczekajce. Do kampusu głównego wrócili m.in. studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Niebawem do użytku oddane zostanie nowoczesne Centrum Medialne, a nadawanie rozpocznie radio internetowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama