Bęczyn. Pamiętają o poległych w I wojnie światowej

W Bęczynie odbyła się uroczystość poświęcenia dwóch mogił wojennych, odnowionych dzięki wsparciu finansowemu samorządu Gminy Urzędów oraz organizacji Austriacki Czarny Krzyż.

Msza św., a po niej poświęcenie mogił przez przedstawicieli trzech wyznań – ewangelickiego, katolickiego i prawosławnego miało miejsce w Bęczynie w gminie Urzędów. Dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców oraz Austriackiego Czarnego Krzyża udało się odnowić mogiły żołnierzy poległych tutaj podczas I wojny światowej.

– Miejsce to łączy nie tylko pamięć o wojnie, ale także wspólnota narodów. Narodów, które z upływem lat poczuły potrzebę wzajemnego pojednania się, potrzebę pokoju. Narodów, które pomimo bolesnej historii wskazują, że łączy ich wiele, między innymi takie miejsca, jak to – mogiły poległych wówczas żołnierzy. Tym, którzy tu zginęli, którzy doświadczyli wojny, bez względu na narodowość – należy się cześć i szacunek – podkreślał burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski.

W mogiłach w Bęczynie pochowano żołnierzy poległych w bitwie, która rozegrała się w 1915 r. pomiędzy armią rosyjską i austro-węgierską, a która przeszła do historii jako druga bitwa pod Kraśnikiem.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..