Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rodzina Marii Skłodowskiej-Curie odwiedziła Lublin

75. rocznica powstania UMCS była okazją do zorganizowania wystawy o rodzinie patronki. Jej uroczyste otwarcie, w obecności wnuka noblistki, poprzedziło inaugurację roku akademickiego.

Pierre Joliot wraz z żoną Anną odwiedzili Lublin, by uczestniczyć w otwarciu wystawy poświęconej rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie. To kolejna inicjatywa UMCS, który w ramach inauguracji nowego roku akademickiego chce przybliżyć swoją patronkę szerszej publiczności.

– Mamy za sobą już wystawę i publikacje dotyczące samej Marii, jej pracy i odkryć naukowych. Wydarzenia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem szerokiego grona, nie tylko naszych studentów. Tym razem, świętując jubileusz 75-lecia powstania naszego uniwersytetu, chcieliśmy pokazać Marię Curie oczami jej bliskich, stąd pomysł na wystawę rodzinną – mówi prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS.

Na wystawie, którą można oglądać w bibliotece uniwersyteckiej, udało się zgromadzić szereg rodzinnych fotografii pochodzących zarówno z paryskiego, jak i warszawskiego muzeum noblistki.

– Dla mnie to wielce wzruszające oglądać swoich bliskich na zdjęciach umieszczonych na wystawie. Części z tych fotografii sam nie znałem i są dla mnie odkryciem. To miłe zobaczyć swoich rodziców, dziadków i krewnych tak uhonorowanych – mówi P. Joliot, wnuk Marii, który sam jest wybitnym naukowcem biochemikiem.

Za jego osiągnięcia naukowe i wielką przyjaźń z uniwersytetem zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa UMCS. Uroczystość odbędzie się 24 października o godz. 13.00 w auli uniwersyteckiej na Wydziale Prawa i Administracji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama