Nowy numer 04/2020 Archiwum

Czy powstaną nowe tajemnice różańcowe?

Czy potrzeba nowych form kultu Bożego Miłosierdzia, oprócz tych znanych z "Dzienniczka" s. Faustyny Kowalskiej? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć teolodzy podczas konferencji "Rosarium Misericordiae" na KUL.

Jednym z zagadnień podejmowanych przez badaczy będzie propozycja wprowadzenia piątej części Różańca świętego poświęconej tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Spotkanie odbędzie się 29 października w Auli Wydziału Teologii KUL.

Jak zauważył w rozmowie z KAI ks. prof. Kazimierz Pek MIC, potrzebna jest poważna refleksja teologiczna nad nowymi formami kultu Bożego Miłosierdzia. – W oparciu o relację ks. kard. Krajewskiego otrzymaliśmy wiadomość, że w Roku Miłosierdzia Franciszek zamierzał wyodrębnić nową część Różańca, idąc w ślady Jana Pawła II, który ustanowił tajemnice światła. Na Podkarpaciu wielu wiernych już tak się modli. Dlatego stawiamy sobie pytanie: czy tradycyjnie odmawiany Różaniec potrzebuje nowej części: misterium miłosierdzia? – mówił marianin.

Kierownik katedry Pneumatologii, Eklezjologii i Mariologii KUL zapytany o obecność jarosławskiej ikony Bramy Miłosierdzia, zwrócił uwagę na przesłanie, jakie wypływa z wizerunku. – Jarosławska ikona znalazła się na plakacie, gdyż często była w Rzymie podczas obchodów Roku Miłosierdzia. Ta ikona otwiera szeroką perspektywę przesłań obrazów, które ukazują Maryję jako dzieło Miłosiernego i do Niego odsyłają. W ten sposób sprzeciwiają się myśli, by miłosierdzie Matki przeciwstawiać sprawiedliwości Boga – wyjaśniał mariolog.

Podczas konferencji, która odbędzie się 29 października br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, swoje wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Kazimierz Pek MIC, o. prof. Celestyn Napiórkowski OFM Conv, ks. dr Thaddaeus Lancton MIC, prof. Karol Klauza oraz ks. prof. Jan Machniak.

W drugiej części spotkania odbędzie się panel dyskusyjny „W poszukiwaniu form kultu Bożego miłosierdzia”, w którym wezmą udział: ks. prof. Bogumił Gacka, prof. Antoni Magdoń, p. Bogdan Romaniuk oraz ks. prof. Wacław Siwak

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama