Na KUL zainaugurowano nowy rok akademicki. Podkreślano, że katolicka uczelnia poprzez twórczy dialog powinna przemieniać świat w duchu wartości chrześcijańskich.
Wykład inauguracyjny zatytułowany „Wiedza. Prawda. Wiara” wygłosił minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Koncentrując się na relacji między wiarą i rozumem, zwrócił uwagę na aspekty prawne dotyczące sumienia, także w zawodzie lekarza. Podkreślił, że w podejściu do nauki i człowieka wiele zależy od przyjmowanego światopoglądu oraz antropologii, a także oczekiwań wobec badań naukowych i osiągnięć nauki. Wskazał na zjawisko zrelatywizowanego świata – również świata nauki, utylitaryzmu w badaniach i definiowaniu człowieka. Poruszył ponadto temat ruchu intelektualnego i kulturowego, jakim jest transhumanizm.
Swobodny oddech Europy
Arcybiskup Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL, nawiązał do ważnych wydarzeń, które stoją w tym roku przed społecznością akademicką, m.in. do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał, że ks. Wyszyński rozpoczął studia na KUL trzy lata po śmierci pierwszego rektora i założyciela uniwersytetu – ks. Idziego Radziszewskiego. Przywołał wspomnienia przyszłego prymasa na temat atmosfery, jaka panowała na uczelni, na której nadal obecny był duch ks. Radziszewskiego, człowieka wybitnego, który przyniósł do Lublina „swobodny oddech Europy i śmiałość myśli”, a także „myśl organizacyjną”. Abp Budzik podkreślił, że katalog zalet ks. Radziszewskiego jest również istotny i aktualny w perspektywie katolickiego uniwersytetu, a są to: szeroka kultura światowa, szukanie syntezy nauk przyrodniczych z filozofią i teologią, swobodny oddech Europy, śmiałość myśli, umiejętność łączenia racji przeciwnych, zdolność organizacyjna, umiłowanie prawdy, zdolność do służenia innym – zwłaszcza młodym. Wszystkie te elementy znajdziemy również w nauczaniu naszego patrona – Jana Pawła II – mówił.
Łącznie na KUL studiuje ponad 10 500 studentów, w tym 1203 doktorantów i 924 studentów zagranicznych. Pierwszy rok rozpoczyna ponad 3400 studentów, wśród których jest 341 cudzoziemców; najwięcej osób pochodzi z Ukrainy i Białorusi. Po raz pierwszy są studenci z Albanii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz Dominikany.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się