Nowy numer 04/2020 Archiwum

Kim są Wszyscy Święci?

Odwiedzając groby najbliższych i mijając te, w których spoczywają nieznajomi, kierujemy nasze myśli ku niebu i życiu wiecznemu.

Cmentarz przy ul. Lipowej to najstarszy cmentarz na Lubelszczyźnie. To miejsce, gdzie spoczywa wielu znanych ludzi, społeczników, polityków, artystów i zupełnie zwykłych ludzi różnych stanów i profesji.

Każdego roku w uroczystość Wszystkich Świętych gromadzą się tu tysiące ludzi, by zapalić znicz i pomodlić się przy grobach bliskich.

Mszy św. w kaplicy cmentarnej na ul. Lipowej przewodniczył biskup Józef Wróbel. W homilii podkreślał on, że to w osobie Jezusa Chrystusa znajdujemy odpowiedź na pytanie, które stawia nam uroczystość Wszystkich Świętych - kim są ci wszyscy święci?

- Czy to tylko ci, których Kościół ogłosił [świętymi] i jest gwarantem ich świętości, czy też może jednak jest inne kryterium świętości - mówił biskup Józef. - Tak naprawdę wszędzie dziś słyszymy odpowiedź na to pytanie. Być świętym to pójść za Jezusem, to żyć na Jego podobieństwo, to słuchać Jego głosu, gdy przemawia i staje przed nami jako wzór i model życia. 

1 i 2 listopada to czas kiedy na lubelskich cmentarzach przeprowadzane są kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów. Na cmentarzu przy ul. Lipowej jest ich ponad tysiąc. Odwiedzający cmentarz chętnie włączali się w kwestę. - Jeśli nie będziemy odnawiać tych mogił, one za chwile znikną - przekonują młodzi ludzie, zaangażowani w zbiórkę pieniędzy. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama