Nowy numer 04/2020 Archiwum

Pan Robert oddał już ponad 86 litrów krwi

Najwięcej krwi oddają mężczyźni. W województwie lubelskim jest 30 tys. zarejestrowanych Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi.

Od roku 1972 od 22 do 26 listopada uroczyście obchodzone są w Polskim Czerwonym Krzyżu Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. - Ten rok będzie szczególny - bo to 100-lecie istnienia PCK. Wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowaliśmy uroczyste spotkania dla wyjątkowych osób, jakimi są Honorowi Dawcy Krwi. Serdecznie zapraszamy na uroczystości w Lublinie 23 listopada - mówi Urszula Drozdowska-Hradil, referentka ds. krwiodawstwa i promocji zdrowia w lubelskim PCK.

W województwie lubelskim od 1972 r. jest 30 tys. zarejestrowanych Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi. Osoba, która oddaje krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie nie jest od razu rejestrowana w PCK. Aby tak się stało, należy oddać - w przypadku kobiet 5 litrów krwi, w przypadku mężczyzn 6 litrów. To grupa tzw. Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi trzeciego stopnia.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi drugiego stopnia to kobiety, które oddały 10 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali 12 litrów. Dawcy pierwszego stopnia to kobiety z 15 litrami oddanej krwi i mężczyźni z 18 litrami oddanej krwi. - Na przykład pan Robert od jesieni 1986 r. oddał ponad 86 litrów krwi. Ale mimo tak wielu ofiarnych dawców - krwi nadal brakuje - podkreśla Urszula Drozdowska-Hradil.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama