Nowy numer 04/2020 Archiwum

Chciał budować okręty

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej „Nike”, z wieczorem autorskim na rodzimej uczelni.

Autor „Traktatu o łuskaniu fasoli” przyciągnął 21 listopada na katolicką uczelnię tłumy wielbicieli, czytelników i osób ceniących jego twórczość. W ramach cyklicznych spotkań literackich oraz wernisaży „Akcentu” odbył się wieczór autorski Wiesława Myśliwskiego poprowadzony przez dr. Bogusława Wróblewskiego.

Pisarz opowiedział o tym, jak trafił na polonistykę na katolickim uniwersytecie w Lublinie. Podkreślił, że interesowały go tematy nadające się do studiowania na politechnice. Chciał budować okręty i pójść do pracy. – Moja matka była biedna i chciałem jej pomóc. I wówczas moja ówczesna dziewczyna, a obecnie moja żona, namówiła mnie – bo wiedziała, co to polonistyka, że na KUL-u jeszcze przyjmują we wrześniu – wspominał.

Ale nadal się wahał. Jednak wyjechał ze swojej rodzinnej miejscowości Dwikozy do Lublina. – Nie mogłem właściwie wyobrazić sobie, że ona będzie gdzieś na studiach, a ja zostanę w swojej wsi. I tak się znalazłem na polonistyce – mówił. − Nie potrafiłem się odnaleźć na tym kierunku przez trzy lata. Ja nie wiedziałem, co studiuję. Czytałem bardzo dużo, ale nie to, co było zadane jako lektura. Wchodziłem do biblioteki i wybierałem sobie książki wzdłuż półek, co mi weszło pod rękę – mówił.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama