Na wystawę zatytułowaną "Dzieci moje!”, poświęconą przyszłemu błogosławionemu, składa się 40 tablic z fotografiami i dokumentami związanymi z posługą biskupią w Lublinie ks. Stefana Wyszyńskiego.
Wystawę przygotowała Fundacja Nasza Tradycja. - Od kilku lat organizujemy projekty mające na celu upamiętnienie postaci ósmego w dziejach naszej diecezji biskupa ordynariusza - mówi Piotr Kuty, prezes fundacji i autor wystawy. - Projekty spotykają się z życzliwym przyjęciem i wielorakim wsparciem, za które stale wyrażam wdzięczność. Jednym z nich jest właśnie wystawa poświęcona kard. Stefanowi Wyszyńskiemu - dodaje.
Prezentowane fotografie i dokumenty obrazują głównie wydarzenia z wiosny 1946 r., związane z nominacją, konsekracją i ingresem biskupa Stefana Wyszyńskiego do archikatedry lubelskiej. Pokazywane są także wybrane wydarzenia z jego posługi w kolejnych dwóch latach - Za opis do wystawy posłużyły fragmenty rozmowy, jaką miałem zaszczyt przeprowadzić wiosną 2016 r z nestorem Episkopatu Polski, abp. seniorem Bolesławem Pylakiem, który jako młody kleryk był uczestnikiem opisywanych wydarzeń - tłumaczy P. Kuty.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych.
Pierwsza odsłona wystawy powstała ponad trzy lata temu z okazji 70, rocznicy ingresu biskupa Wyszyńskiego do katedry lubelskiej. - Obecna odsłona, której inauguracja zbiegła się z zatwierdzeniem przez papieża Franciszka dekretu o cudzie za wstawiennictwem Prymasa, jest powiększona i uzupełniona - wyjaśnia autor wystawy.
Przez trzy ostatnie lata ekspozycja gościła w wielu świątyniach i instytucjach Lublina. W 2017 r. fundacja wydała album - pamiętnik tej wystawy.
Podczas wernisażu abp Stanisław Budzik podkreślał, że miasto Lublin miało i ma niezwykłe szczęście, że po jego ulicach chodzili święci, w tym dwóch wybitnych przedstawicieli Kościoła w Polsce w XX w, a być może w całej naszej historii: papież Jan Paweł II i czcigodny sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.
Metropolita zwracał uwagę, że także kard. Wyszyński wiele zawdzięcza Lublinowi. - Przede wszystkim studia i doktorat z prawa kanonicznego, ale też trzeba podkreślić, że ziemia lubelska ocaliła go nam dla przyszłości. To tutaj w wielu miejscach ukrywał się przed okupantem - mówił.
Arcybiskup przywołał także spisane wspomnienia kard. Wyszyńskiego, w których mówi, jak wiele mu dały pierwsze lata posługi biskupiej w Lublinie. - On właśnie w Lublinie nauczył się pracy biskupiej. Dlatego Lublin w sposób szczególny się raduje perspektywą bliskiej beatyfikacji tego wielkiego człowieka.
W otwarciu wystawy uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele województwa, samorządu, duchowieństwa oraz uczniowie z lubelskim szkół.