Żegnając stare, a witając nowe, przypominamy najważniejsze i najciekawsze wydarzenia minionego roku, jakie relacjonowaliśmy dla naszych czytelników.
Starając się być blisko wydarzeń, które dzieją się w życiu lokalnego kościoła i naszym regionie, relacjonujemy dla Państwa to, czego jesteśmy świadkami. Żegnając miniony rok przypominamy kilka najważniejszych.
Zjazd dużych rodzin w Lubartowie
Około 200 rodzin z całej Polski, w tym 36 z Lubelszczyzny, przyjechało do Lubartowa, by spotkać się i wymienić doświadczeniami, jak to jest żyć w domach pełnych dzieci, podzielić radościami i spróbować rozwiązać problemy. Wszystko w ramach VII Zjazdu Dużych Rodzin, który odbył się w połowie czerwca 2019 roku pod hasłem "Dumni z rodziny" i zgromadził około 1000 osób. Związek Dużych Rodzin, organizator spotkania, podkreślał, że jeszcze kilka lat temu członkowie dużych rodzin rzadko wychodzili razem z domu czy wyjeżdżali na wakacje. Powodem były fundusze, a raczej ich brak. Jednak Karty Dużej Rodziny, które działają w wielu miejscach lokalnie, jak i ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, zaczęły tę sytuację zmieniać. Dziś rządowe wsparcie dla dzieci przekłada się także na nowe możliwości. Jednak wciąż, mimo wielu pozytywnych zmian, zdarza się, że duże rodziny uważane są za coś nieoczywistego, a w niektórych małych społecznościach bywają wytykane palcami. Czas to zmienić.
Połączony z rzymską bazyliką
Abp Stanisław Budzik dokonał 5 maja 2019 r. uroczystego ogłoszenia aktu afiliacji sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. - Decyzja ta oznacza, że obydwa miejsca kultu maryjnego łączy szczególna więź duchowa. W praktyce zaś nasze sanktuarium otrzymało te same odpusty, jakie są przywilejem bazyliki rzymskiej - wyjaśniał ks. Józef Dziduch. Uzyskanie odpustu w afiliowanym sanktuarium jest możliwe w święto tytularne bazyliki Matki Bożej Większej - 5 sierpnia; w święto tytularne kościoła sanktuaryjnego - NMP Różańcowej - 7 października. Także we wszystkie uroczystości poświęcone Najświętszej Maryi Pannie: Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - 1 stycznia, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - 15 sierpnia, Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia. Odpust można uzyskać także raz w roku w dniu wybranym indywidualnie przez każdego wiernego. Wyjątkową wartość nadano także zorganizowanym grupom pielgrzymów, które przybywają do sanktuarium. Mogą one uzyskać przywilej odpustu każdorazowo, kiedy nawiedzą to miejsce.
Pożegnaliśmy najstarszego polskiego biskupa
Arcybiskup senior naszej archidiecezji odszedł do Pana 6 czerwca 2019 r. w wieku 98 lat. Abp Bolesław Pylak przeżył w kapłaństwie 71 lat, w biskupstwie 53. W 2016 r. obchodził złoty jubileusz biskupstwa, pierwszy taki w historii Polski. Z tej racji papież Franciszek skierował do niego słowa gratulacji i wdzięczności. Do końca hierarcha pozostawał pod opieką sióstr służek Krystyny i Stanisławy, które z wielkim oddaniem o niego dbały. W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, duchowni, władze miasta i województwa oraz wielu przyjaciół i bliskich zmarłego biskupa. Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik. Po Eucharystii ciało zmarłego arcybiskupa zostało złożone w krypcie archikatedralnej.