Nowy numer 13/2024 Archiwum

To był rok! Wydarzenia 2019

Żegnając stare, a witając nowe, przypominamy najważniejsze i najciekawsze wydarzenia minionego roku, jakie relacjonowaliśmy dla naszych czytelników.

450 lat Unii Lubelskiej

Mija 450 lat od zawarcia Unii Lubelskiej między Polską i Litwą. - Było to przypieczętowanie istniejącej prawie dwieście lat więzi i współpracy obu narodów. Unia personalna stała się unią realną. Powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, obejmująca w rzeczywistości kilka narodów i języków, wyznań chrześcijańskich i religii. Stała się jednym z najpotężniejszych organizmów państwowych Europy i przetrwała ponad dwa wieki. Nie bez powodu św. Jan Paweł II mówił o Unii Lubelskiej jako poprzedniczce Unii Europejskiej. Tradycja tego wielkiego politycznego dzieła doceniana jest coraz bardziej, zwłaszcza w krajach, w których narody zamieszkiwały niegdyś wspólną Rzeczpospolitą - mówił w archikatedrze abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Po Mszy św. delegacje z kraju i zagranicy oraz zaproszeni goście udali się na plac Litewski. Tam nastąpiło uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem Unii Lubelskiej. Wieńce złożyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu RP, a także przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis i premier RP Mateusz Morawiecki. Kolejnym punktem oficjalnych obchodów był koncert w Centrum Spotkania Kultur.

Przygotowania do synodu

Abp Stanisław Budzik zapowiedział synod archidiecezji lubelskiej. Będzie to trzecie takie wydarzenie w historii lokalnego Kościoła, które ma zdiagnozować stan obecny i wyznaczyć drogę na następne lata. - Synod ma za zadanie pogłębiać życie religijne, pobudzać działania duszpasterskie oraz promować świętość kapłanów i świeckich. Soborowa nauka o Kościele jako ludzie Bożym pozwoliła odczytać synod jako wspólną drogę, ponieważ posługa biskupa nie może być wypełniana w sposób odizolowany, lecz w duchu wspólnoty, w łączności z całym ludem Bożym - wyjaśnia abp Stanisław Budzik.

Nagroda literacka dla abp. Stanisława Budzika

W tym roku Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Józefa Łobodowskiego odebrali: abp Stanisław Budzik, Łyczezar Seliaszki, prof. Hryhorij Arkuszyn i Serhij Efimenko. Odbierając nagrodę w Trybunale Koronnym w Lublinie, abp Stanisław Budzik podziękował za to wyróżnienie. Podkreślił, że Lublin jest Bramą Wschodu, miastem spotkania kultur. Nawiązał do lubelskich i łuckich, a także madryckich losów Józefa Łobodowskiego.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy