Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kolędnicy misyjni dla rówieśników w Amazonii

Tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia kolędnicy rozpoczęli wędrówkę po domach. Mogą zapukać także do naszych drzwi. W tym roku dzieci kolędujące na rzecz misji zbierają fundusze na Amazonię.

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem będą kolędować i zbierać datki na rzecz potrzebujących rówieśników.

Dzieło w tym roku, posłuży modlitwie i zebraniu pomocy materialnej dla najmłodszych mieszkańców Amazonii. Swoją misję Kolędnicy Misyjni rozpoczęli we wszystkich polskich diecezjach. To grupy dzieci związane z ogniskami misyjnymi Papieskiego Dzieła Misyjnego w Polsce. Głosząc Dobrą Nowinę o narodzeniu Zbawiciela, proszą o zaangażowanie w obronę tych „najmniejszych” w Amazonii oraz troskę o lasy i przyrodę.

Amazoński las deszczowy jest domem dla ponad 400 plemion, z których każde ma własny język, kulturę i terytorium. Prawdopodobnie około 50 z nich nigdy nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym. Część rdzennych mieszkańców Amazonii żyje podobnie jak Europejczycy, ale są też tacy, którzy wciąż żyją jak ich przodkowie. Zbierają dzikie owoce, łowią ryby, uprawiają ziemię. Gdy po kilku latach gleba wyjałowi się, przenoszą się na inne tereny.

Amazonią targają konflikty polegające na częstych inwazjach grup przestępczych na tereny zajmowanie przez Indian. Strach i niepewność z tym związane nie sprzyjają spokojnemu wzrostowi dzieci. Natomiast w miastach najmłodsi narażeni są na przemoc i narkotyki.

W ubiegłym roku polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały ponad 2,7 mln zł. Na tę kwotę złożyły się ofiary z ich osobistych wyrzeczeń oraz zebrane podczas nabożeństw, ofiary z I Komunii Świętej oraz ofiary z akcji "Kolędnicy Misyjni". Zebrane środki zostały przeznaczone na wsparcie 108 projektów skierowanych na poprawę życia dzieci w 10 krajach na trzech kontynentach.

Tylko w naszej diecezji kolędowało 1500 dzieci, które odwiedziły blisko 5 tys. rodzin, zbierając kwotę ok. 70 tys. złotych.

Podsumowanie tegorocznego kolędowania odbędzie się 9 stycznia w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama