Nowy numer 39/2023 Archiwum

Najstarsze polskie organy wybrzmią dla szerokiej publiczności

1 stycznia zainaugurowany został 2. Kazimierski Noworoczny Festiwal Organowy. Już niebawem kolejne wydarzenia z niezwykłego muzycznego cyklu.

Festiwal wpisuje się w jubileusz 400-lecia organów w kościele farnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. 

Organy wybudowano 400 lat temu. Do Kazimierza Dolnego przypłynęły na barkach Wisłą. Od tamtego czasu nieustannie cieszą swym brzmieniem. Choć o miano najstarszych organów w Polsce oprócz kazimierskich walczy jeszcze kilka innych organów, to jednak jak przekonuje ks. Attila Honti, dyrektor archidiecezjalnego chóru Pueri Cantores Lublinenses, kazimierskie są tymi, które mają najwięcej oryginalnych elementów.

Już po raz drugi w okresie zimowym Miasto Kazimierz Dolny, Pueri Cantores Lublinenses, parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego "Kazimierska Fara" oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zapraszają wszystkich miłośników muzyki organowej do udziału w wyjątkowym festiwalu. 

Pierwszy koncert już za nami, natomiast w kolejnych zaprezentują się: 

19 stycznia, godz. 14 – Stanisław Maryewski

26 stycznia, godz. 14 – Marcin Florczak i Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Resovienses"

2 lutego, godz. 14 – ks. Attila Ádám Honti i Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Lublinensis"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast