Nowy numer 38/2023 Archiwum

Archidiecezja lubelska. Policzono wiernych

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego poinformował, jak wygląda sytuacja Kościoła w Polsce pod względem liczby osób uczestniczących we Mszy św. i przyjmujących Komunię.

Dane te dotyczą wszystkich diecezji, w tym naszej, lubelskiej.

– Z przeprowadzonych badań wynika, że w 2018 r., jeśli chodzi o obecność na niedzielnych Mszach św. i liczbę osób przystępujących do Komunii św., nie zostały zaobserwowane istotne zmiany – podkreśla ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

Dane dotyczące kościoła lubelskiego mówią, że na terenie naszej diecezji funkcjonuje 271 parafii, w tym 264 diecezjalne i 7 zakonnych. Pracuje w nich 915 księży, pełniąc różne posługi duszpasterskie lub zajmując się pracą naukową.

Z zaprezentowanych danych wynika, że są niewielkie różnice w porównaniu z poprzednim rokiem, ale to odsetek na granicy błędu statystycznego, dlatego nie mogą być one podstawą do wyciągania wniosków co do ewentualnego spadku lub wzrostu. Można twierdzić, że praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie. W diecezji lubelskiej wskaźniki liczby osób uczęszczających na niedzielne Msze św. są na poziomie – 38,3 proc. (jak średnia krajowa), zaś przyjmujących Komunię św. 20,2 (wyżej niż średnia krajowa). W porównaniu 2018 do 2017 r. w archidiecezji lubelskiej było nieco mniej chrztów i ślubów, ale więcej osób przyjęło sakrament bierzmowania.

Na Lubelszczyźnie najwięcej wiernych chodzi do kościoła w dekanatach Lublin śródmieście, Kraśnik i Turobin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast