Wydarzenie odbędzie się 16 stycznia w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w ramach cyklu "Mieszkanie Poezji", nawiązującego do formuły Festiwalu Miasto Poezji.
Spotkanie z ks. Rafałem Pastwą, kierownikiem redakcji „Gościa Lubelskiego” i pracownikiem naukowo-dydaktycznym KUL, poświęcone jego twórczości literackiej poprowadzi prof. Józef Fert, poeta, prozaik, polonista, historyk literatury. Wydarzenie w ramach cyklu „Mieszkanie Poezji” odbędzie się w czwartek 16 stycznia o godz. 18. w sali czarnej "Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN” przy ul. Grodzkiej 21 w Lublinie. Wstęp jest wolny. Organizatorami wydarzenia są: „Dom Słów” i „Brama Grodzka”.
„Ipilimumab” to zbiór kilkudziesięciu utworów poetyckich. Zarówno wiersze rozproszone w „Pokoju mojej samotności”, jak i te z pozostałych miejsc, gdzie się ukazywały, znalazły się w bliskim sąsiedztwie utworów najnowszych. Poezja najnowsza powstała właśnie Lublinie.
Książka zatytułowana „Zrost” przedstawia losy współczesnego człowieka, komentującego i polemizującego z dyskursem społecznym, kulturowym, naukowym, politycznym czy kościelnym. Uwagi te przeplatają się z wyzwaniami dnia codziennego autora żyjącego pod koniec drugiej dekady XXI wieku we Wschodniej Polsce. Z lubelskiej perspektywy autor komentuje bieżące wydarzenia. Taki zabieg byłby możliwy również z perspektywy Berlina, Nowego Jorku, Aberdeen czy Oslo. Ale całe szczęście autor „Zrostu” mieszka w Lublinie. Dziennik jest w końcu poetyckim głosem pisarza walczącego z samotnością, nie zawsze radzącego sobie z otaczającą go rzeczywistością i często niezgadzającego się na nią. Jest nieustanną próbą odnalezienia własnej tożsamości i walką o nią. Jest wreszcie głosem, nie księdza - a człowieka upadającego, próbującego odnaleźć się w zawiłej rzeczywistości XXI wieku w Europie Wschodniej.
Rafał Jakub Pastwa (dr) – ur. 1980; poeta, teolog, dziennikarz, działacz społeczny, duchowny katolicki. Autor czterech tomów wierszy i dwóch książek poetyckich oraz publikacji naukowych, w tym z zakresu medioznawstwa. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych KUL, kierownik redakcji „Gościa Lubelskiego”. Członek i były prezes stowarzyszenia „Agape”, członek Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie, członek Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w Lublinie. Nagrodzony lubelskim „Angelusem” w dziedzinie kultury medialnej. Jego utwory były publikowane m.in. w czasopiśmie „Akcent”. W pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniu kultury nieufności i zjawisku mediatyzacji instytucji Kościoła katolickiego. Uwielbia zwierzęta i brzmienie Soundgarden.