Nowy numer 22/2020 Archiwum

Słowo ma moc!

Propozycja przeżywania swego życia z Bogiem, zostawiona przez ks. Franciszka Blachnickiego, jest wciąż atrakcyjna. Jak bardzo, pokazało doroczne spotkanie oazowiczów archidiecezji lubelskiej

Okres świąteczno-noworoczny jest dobrą okazją do licznych spotkań i składania sobie życzeń, ale także do podejmowania nowych postanowień. Jedną z propozycji, jaka padła podczas spotkania oazowiczów, jest szczególna dbałość o wypowiadane w tym roku słowo. Do takich refleksji zachęcał ks. Marek Sawicki, moderator Domowego Kościoła archidiecezji lubelskiej, podczas homilii na Mszy św. w kościele ojców kapucynów na Poczekajce, gdzie odbyło się spotkanie członków Ruchu Światło–Życie.

– W Ewangelii św. Jana czytamy w prologu, że na początku było Słowo i wszystko przez Nie się stało. Na słowo Boga powstał świat, na Jego słowo ludzi opuszczają choroba i złe duchy. Jego słowo przemienia nasze życie. Słowo ma moc stwarzania i przemiany świata. I nie tylko Boże słowo ma taką moc, ale każde, także to wypowiadane przez nas, ludzi, może budować, ale może też ranić i niszczyć – mówił ks. Marek.

Dlatego warto zastanowić się, jakie są nasze słowa, co ze sobą niosą. – To, co często dziś robimy z naszym językiem, pokazuje, że nie mamy refleksji nad tym, co wypowiadamy. Młode pokolenie stosuje takie skróty językowe, które dla innych stają się niezrozumiałe. Coraz częściej pojawiają się błędy językowe. Język też jest zaśmiecany wieloma wulgaryzmami, które czasem mają zastąpić tysiąc innych słów. Skąd się nam to bierze? − pytał kaznodzieja. Szukając odpowiedzi, wskazał na różne źródła, poczynając od internetu czy innych mediów, które nas otaczają i którymi przesiąkamy. Także sami nie przykładamy wagi do dbałości o nasz język, jego piękno, kulturę i poprawność. W nowym roku warto to zmienić.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama