Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nowa szkoła w Lublinie chce w tym roku przyjąć uczniów

Wkrótce zakończą się prace przy budowie szkoły przy ulicy Berylowej. Przed budowniczymi jeszcze 5 miesięcy intensywnych prac, tak by pod koniec czerwca szkoła była gotowa do wyposażania w specjalistyczny sprzęt, a od 1 września na przyjęcie uczniów.

Nowej szkoły nie mogą się już doczekać mieszkańcy zachodniej części Lublina. Prężnie rozwijające się osiedle w rejonie przedłużonej kilka lat temu ulicy Jana Pawła II stało się domem dla wielu tysięcy, głównie młodych, rodzin, a co za tym idzie także dzieci. Okoliczne szkoły, do których rodzice zazwyczaj zapisywali swoje pociechy (Szkoła Podstawowa nr 50 oraz Szkoła Podstawowa nr 51) pękają w szwach. Uczniowie uczą się tam na trzy zmiany. Dlatego miasto zdecydowało o budowie nowej placówki przy ulicy Berylowej. Ma ona pomóc rozładować sytuację, choć wiadomo, że potrzeby miasta są dużo większe niż możliwości powstającej szkoły. Zawsze to jednak krok do przodu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku we wrześniu w nowym budynku zasiądą w szkolnych ławkach pierwsi uczniowie.

– Szkoła w tym miejscu jest inwestycją niezbędną i priorytetową. Poprawi się nie tylko komfort nauki uczniów, ale także komfort pracy nauczycieli. Mieszkańcy dzielnicy zyskają natomiast ośrodek kulturalny, którego tak brakuje w tej lokalizacji – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin.

Kompleks szkolno-kulturalny znajduje się obecnie w stanie surowym zamkniętym. Zakończył się montaż aluminiowej stolarki okiennej i drzwiowej, zostały wykonane elewacje oraz wszystkie niezbędne instalacje podtynkowe. Zakończono główne prace niwelacyjne przed budynkiem oraz zamontowano sieci zewnętrzne, a także wykonano większość wewnętrznych instalacji. Obecnie prace budowlane koncentrują się przede wszystkim na dokończeniu budowy sali gimnastycznej o lekkiej, drewnianej konstrukcji, na której już wkrótce zostanie położony dach. Wewnątrz kompleksu prowadzone są intensywne prace wykończeniowe, m.in. przy kładzeniu płytek ściennych i podłogowych oraz montażu instalacji sanitarnej, elektrycznej oraz teletechnicznej. Prace wykończeniowe będą trwały nieprzerwanie do czerwca, później zaplanowano odbiory i wyposażanie budynku, tak by szkoła była gotowa na przyjęcie dzieci 1 września.

Czteropiętrowy budynek to jedna bryła z osobnymi wejściami dla każdej z jednostek. Szkoła Podstawowa przy ul. Berylowej będzie tzw. szkołą czterociągową (po cztery klasy jednego rocznika), w której od przyszłego roku szkolnego uczyć się będzie 800 uczniów w 32 klasach (po 25 osób w każdej) oraz 150 dzieci w wieku przedszkolnym w 6-oddziałowej placówce przedszkolnej o powierzchni ponad 1300 m kw. W przedszkolu pojawią się trzy sale do zajęć ruchowych, z szatnią, zapleczem administracyjnym, pokojem logopedy, pokojem nauczycielskim i niezbędnym zapleczem sanitarnym. Sala gimnastyczna z widownią przewidziana została na 337 miejsc, a aula na 310 osób. Nowoczesny trakt żywieniowy przewiduje możliwość wykonania 1300 posiłków, w tym 900 obiadów dziennie.

Do szkoły prowadzić będą dwie drogi dojazdowe: od ul. Berylowej, obok budowanego kościoła parafialnego, oraz nowa droga, wybudowana od ul. Jantarowej. Teren przed budynkiem zostanie zagospodarowany poprzez budowę placu, utwardzonych ścieżek pieszo-rowerowych, schodów terenowych, ścian oporowych i placu zabaw. Uzupełniony zostanie również o elementy zieleni, ogrodzenie oraz oświetlenie.

Na najbliższej sesji Rady Miasta, przedstawiony zostanie projekt aktu założycielskiego dla nowej szkoły, organizacyjnie będącej zespołem szkół. W lutym zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki. Kompleks szkolno-kulturalny przy ul. Berylowej będzie najbardziej nowoczesną placówką oświatową w województwie lubelskim. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to niemal 13 tys. m kw. Koszt budowy z wyposażeniem to kwota blisko 80 mln zł.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast