Nowy numer 07/2020 Archiwum

Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holokaustu

Do jego obchodów tradycyjnie przyłączyło się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Już 26 stycznia odbyło się w Lublinie spotkanie zatytułowane „…nie zdążyłam być dzieckiem” - życie Haliny Birenbaum. Prezentację multimedialną zawierającą fragmenty wspomnień oraz wiersze polsko-izraelskiej pisarki, poetki i tłumaczki, uzupełniła relacja wideo.

27 stycznia o godzinie 12 przy Pomniku Mauzoleum zaplanowano wprowadzenie pracownika działu naukowego Państwowego Muzeum na Majdanku, a następnie oddanie hołdu wszystkim pomordowanym w Holokauście.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 r. i ma na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Dzień 27 stycznia nawiązuje do rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

KL Auschwitz został utworzony przez Niemców w maju 1940 r. Kolejny obóz KL Lublin zaczął działać od sierpnia 1941 r. W tym samym roku uruchomiono KL Brzezinka.

Od 1942 r. zaczęły działalność na terenie okupowanej Polski obozy zagłady: w Bełżcu, Chełmnie nad Nerem, Sobiborze i Treblince.

Czytaj także: Demony naszej historii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama