Nowy numer 18/2021 Archiwum

Ks. Grzegorz Ogorzałek o filmie "Dwóch papieży"

O tym, co jest prawdą, a co wytworem wyobraźni filmowców w kontrowersyjnym filmie "Dwóch papieży" opowiada ks. Grzegorz Ogorzałek w najnowszym odcinku swojego videobloga "W koloratce".

"Dwóch papieży" - co jest prawdą, a co nie?
w koloratce

Studiem nagraniowym jest pokój w seminarium, gdzie ks. Grzegorz na co dzień mieszka. To stąd od trzech lat wychodzą w świat refleksje o tym, jakie ślady prawdy, dobra i piękna można znaleźć we współczesnych filmach.

Zaczęło się od tego, że zawsze lubił oglądać filmy.

- Najpierw, w czasach mojego dzieciństwa, były to czarno-białe obrazy, potem przyszły kolorowe. Fascynowało mnie kino i to, w jaki sposób pokazuje świat. Chociaż rodzice gonili mnie sprzed telewizora, i słusznie, bo nie można całymi dniami siedzieć przed ekranem, to pasja do filmu pozostała do dnia dzisiejszego - mówi ks. Grzegorz Ogorzałek, autor videobloga zatytułowanego „W koloratce”.

Trzy lata temu uruchomił kanał „W koloratce”. Sama nazwa miała być prosta, jasna, łatwa do zapamiętania.

- Zacząłem szukać filmów, które zawierały w sobie jakieś ziarna prawdy, dobra i piękna. Zastanawiałem się, które z nich mogłyby się stać dobrym punktem wyjścia do refleksji nad tematem wiary - zaznacza kapłan.

Powoli wszystkiego się uczył. Przez te trzy lata vlog się zmieniał, ale tematyka pozostawała ta sama.

- Staram się być na bieżąco z filmami, czytam sugestie w komentarzach, czasami zdarza się, że klerycy polecą jakiś dobry film. Zaczynam od jakiegoś filmu, który dał mi do myślenia, zainspirował mnie czymś i zastanawiam się, jakie dobro z niego dla siebie wynoszę i czym mógłbym się podzielić z innymi, jak dana produkcja obrazuje jakąś prawdę życia duchowego. To jest proces, który trwa czasami dzień, a czasami kilka dni. Są takie filmy, po których obejrzeniu potrzebuję dłuższego czasu, żeby je przetrawić. Często dobre natchnienia przychodzą podczas modlitwy, adoracji, spaceru - podkreśla ks. Grzegorz.

W najnowszym odcinku ks. Grzegorz dzieli się refleksjami na temat filmu "Dwóch papieży".

Więcej recenzji ks. Grzegorza można znaleźć na jego kanale TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama