Nowy numer 38/2023 Archiwum

Klerycy zdają egzaminy. Na KUL rozpoczyna się zimowa sesja egzaminacyjna

Każdy alumn Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie jest jednocześnie studentem teologii na katolickim uniwersytecie.

Studia i formacja duchowa to dwie gałęzie, na których się opiera się droga do święceń prezbiteratu. - Nie oznacza to jednak, że codziennie rano wyruszamy na wykłady na uniwersytecki kampus przy Alejach Racławickich. Jest inaczej. Zajęcia, w których uczestniczymy, odbywają się w budynku naszego seminarium. Każdy rocznik posiada własną salę wykładową, w której zajęcia prowadzą profesorowie - mówi kleryk Maciej Głębocki.

Ksiądz powinien by omnibusem

Powszechnie uważa się, że klerycy uczą się jedynie celebrowania Mszy św. oraz sprawowania sakramentów. - To prawda. Poznawanie liturgii Kościoła jest ważnym elementem studiów. Nie jest to jednak jedyny rodzaj wiedzy, którą zdobywamy. Zanim kandydat na prezbitera rozpocznie ćwiczenie celebrowania Eucharystii, czeka na niego podróż przez wiele innych dziedzin nauki - dodaje kleryk. - Pierwsze lata pobytu w seminarium upływają pod znakiem filozofii. Poznawanie idei rodzących się przez wieki w głowach myślicieli, rozjaśnia rozumienie otaczającego nas świata i pomaga w nawiązaniu dialogu z ludźmi o odmiennych poglądach oraz należącymi do odmiennych kultur. Filozofia kształtuje również umiejętność precyzyjnego formułowania wypowiedzi - dodaje alumn.

Ksiądz psycholog?

Klerycy studiują również psychologię, aby zrozumieć siebie i innych. - W przyszłości większość z nas będzie również katechetami, poznajemy metody nauczania i zasady pracy z dziećmi i młodzieżą. Zaznajamiamy się też z historią Kościoła. Staramy się nabyć umiejętność władania językami obcymi, zarówno nowożytnymi, jak i starożytnymi - tłumaczy kleryk. Główną część seminaryjnych studiów stanowi teologia. - Staramy się coraz bardziej zgłębić tajemnicę Kościoła, zrozumieć sens modlitwy. Uczymy się patrzenia na świat w perspektywie prawd objawionych przez Boga. Przede wszystkim wnikamy w treść Pisma Świętego - mówi kl. Maciej. Klerycy w toku studiów ćwiczą też śpiew, kwestie związane z teologią pastoralną.

Wiara i rozum

Oczywiście w czasie studiowania należy sprawdzić, czy student dobrze opanował materiał, dlatego sesja nie omija również kleryków. Z niektórych przedmiotów alumni są sprawdzani na bieżąco, zwłaszcza z języka łacińskiego i greckiego. - Czas sesji egzaminacyjnej wiąże się z wytężoną pracą umysłową, polegającą na usystematyzowaniu i utrwaleniu poznanej wiedzy - dodaje kleryk. Tegoroczna sesja potrwa do 12 lutego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast