Nowy numer 38/2023 Archiwum

Medal Unii Lubelskiej dla s. Karoliny Kołodziejczyk CSFB

Do grona osób odznaczonych Medalem Unii Lubelskiej - honorowym wyróżnieniem Prezydenta Miasta Lublin - dołączyła s. Karolina Anna Kołodziejczyk ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej.

Siostra otrzymała wyróżnienie w uznaniu za cenny wkład w upamiętnianie dziejów Kościoła oraz wieloletnią, pełną zaangażowania pracę na rzecz Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego z podziękowaniem za świadectwo wiary będące wzorem dla rozwoju duchowego lublinian.

Siostra Karolina od 1993 r. pracuje jako archiwistka w Archiwum Archidiecezjalnym Lubelskim. Jest absolwentką wydziału humanistycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – kierunek historia (specjalizacja archiwalna).

Oprócz wypełniania zadań związanych z codzienną działalnością archiwum, współpracuje m.in. z różnymi instytucjami i stowarzyszeniami, wspierając ich inicjatywy i projekty realizowane dla lokalnych społeczności Lublina i całej Lubelszczyzny


Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie gromadzi materiały dotyczące historii i współczesnej działalności Kościoła na Lubelszczyźnie. Należą one do najcenniejszych w kraju. Składają się na nie m.in. takie serie ksiąg, jak księgi oficjalatu foralnego lubelskiego, poczynając od XV wieku, księgi wizytacyjne archidiakonatu lubelskiego od XVII wieku, księgi czynności łacińskich biskupów chełmskich oraz księgi wizytacji biskupich od XVII stulecia, księgi posiedzeń łacińskiej kapituły chełmskiej i księgi posiedzeń kapituły kolegiackiej lubelskiej od XVII wieku. Do zasobu należą pergaminy, z których najstarsze sięgają XV stulecia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast