Nowy numer 22/2020 Archiwum

Zdrowie na kredyt?

Dawid Górski, lekarz medycyny ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, mówi o obowiązku troski o życie i zdrowie, a także o zadaniach pacjentów.

Ks. Rafał Pastwa: Kiedy na poważnie zetknął się Pan z ludzkim cierpieniem i chorobą?

Dawid Górski: W mojej rodzinie większość osób jest zdrowa. Od dawna jesteśmy świadomi konieczności dbania o zdrowie, czy to przez aktywność fizyczną, czy zdrowe odżywianie, regularne stosowanie badań. Bliższy kontakt z osobami chorymi czy obciążonymi wieloczynnikowo miałem dopiero na studiach, w ramach zajęć klinicznych. Tych zajęć, począwszy od trzeciego roku, było sporo. Spotykałem wielu pacjentów, wiadomo było, że niektórzy wyjdą ze szpitala po kilku dniach, byli też pacjenci w stanie terminalnym. W ramach zajęć z onkologii jedne z zajęć obowiązkowych musiały być zrealizowane w hospicjum, pośród pacjentów, którymi opiekowano się paliatywnie. Dla mnie mocnym doświadczeniem było spotkanie z kobietą, z zawodu pediatrą, która była w tak ciężkim stanie. Zrozumiałem wtedy, że jeśli nie pokierujemy swoim życiem i zdrowiem odpowiednio, jeśli nie będziemy się badać regularnie, to i nas może spotkać podobny los.

Przed nami kolejny Światowy Dzień Chorego. Nasza uwaga skupi się na osobach ciężko chorych. Ale sięgnijmy do początku, do profilaktyki.

Myślę, że zdecydowanie za mało mówimy o profilaktyce, zarówno pod kątem najmniejszych pacjentów – mam tu na myśli bardzo często ignorowane przez rodziców szczepienia ochronne dzieci, zwłaszcza te obowiązkowe. Warto powiedzieć, że również nieobowiązkowa szczepionka na grypę jest istotna, bo grypa może powodować poważne powikłania, wśród których jest chociażby zapalenie mięśnia sercowego. Profilaktyka pierwotna sprawia, że nie zachorujemy na daną chorobę, a jeśli tak, to minie ona w sposób łagodny i bez powikłań. Szczepienia ochronne są niezwykle ważne, zauważam to w swojej pracy z najmłodszymi pacjentami, ponieważ pojawiają się choroby, które były już zapomniane – takim sztandarowym przykładem jest odra, o której uczyłem się z książek na studiach, a teraz ta choroba znów jest obecna, bo zmniejszyła się liczba szczepień na odrę.

Nauce się nie wierzy…

Wielokrotnie zdementowano plotkę, jakoby szczepienia sprzyjały autyzmowi. Tamte badania zostały sfałszowane, ale niestety, trudno o tym wszystkich przekonać.

W ciągu ostatnich dwóch dekad styl życia znacząco się zmienił…

Współczesny człowiek poświęca znacznie więcej czasu na pracę, przyspieszyło tempo życia, rośnie ilość obowiązków. To wpływa na nasze zdrowie, na relacje rodzinne, na to, ile czasu poświęca się na wychowanie dzieci. I mimo że pracujemy często na ponad jednym etacie, starając się poprawić komfort życia – to pamiętajmy, że każdy dług, który takim stylem życia zaciągamy, przyjdzie nam kiedyś spłacić. Żyjąc niejako na kredyt energetyczny, nie śpiąc wystarczająco długo, nie odżywiając się regularnie, nie odpoczywając, rezygnując z ruchu – robimy coś, co w dłuższej perspektywie odbije się na naszym zdrowiu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama