GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Ks. Mirosław Matuszny: Zbieramy na odnowienie obrazu patrona zakochanych

Msze o miłość odprawiane w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie cieszą się ogromną popularnością. Wiele próśb zostało wysłuchanych po modlitwie przed obrazem św. Walentego, zrzutka na jego odnowienie może być wyrazem wdzięczności.

Kilka lat temu w kościele Nawrócenia św. Pawła zaczęto systematycznie 14 dnia każdego miesiąca odprawiać Msze o miłość.

- W naszym kościele znajduje się zarówno ołtarz z obrazem św. Walentego, jak i jego relikwie. Wcześniej niewiele osób o tym wiedziało, ale szukający swojej drugiej połowy często docierali właśnie do nas, prosząc tego świętego o wstawiennictwo w swoich sprawach sercowych. To było impulsem do zaproponowania regularnych Mszy o miłość w naszym kościele - wyjaśnia ks. Mirosław Matuszny, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

Dziś te Msze gromadzą sporą rzeszę ludzi, nie tylko młodych szukających swojej drugiej połówki, ale i starszych, którzy przychodzą ze swoim współmałżonkiem polecać sprawy swego małżeństwa, czy też dziękować za otrzymane łaski.

- Szczególna frekwencja jest zawsze 14 lutego, w samo wspomnienie św. Walentego, kiedy to obchodzimy dzień zakochanych. Wówczas kościół wypełnia się bardziej niż podczas niedziel czy świąt. To kolejny znak, jak bardzo zakochani, czy szukający miłości chcą swoje sprawy powierzać Bogu - mówi ks. Mirosław.

Sam kościół Nawrócenia św. Pawła jest jednym z najstarszych w Lublinie.

- Świątynia wymaga remontu, który powoli się toczy. Już udało się zrobić kilka ważnych prac, jak choćby odnowienie ołtarza głównego, czy figurki Matki Bożej przed kościołem, ale przed nami jeszcze daleka droga, by całość odzyskała dawny blask. Renowacji wymaga także ołtarz z obrazem św. Walentego, pomyśleliśmy, że osoby, które otrzymały łaski dzięki wstawiennictwu patrona zakochanych, mogą wyrazić swoją wdzięczność poprzez dobrowolne ofiary na renowację tego miejsca. Dlatego ogłosiliśmy zbiórkę na ten cel na stronie zrzutka.pl - wyjaśnia ksiądz proboszcz.

Szacunkowo na prace renowacyjne ołtarza z obrazem potrzeba około 60 tys. złotych. Taką kwotę zadeklarowano na stronie zrzutki.

- Daliśmy sobie rok na uzbieranie tych pieniędzy. Trwają też konsultacje z konserwatorami zabytków, ile konkretnie kosztować będą prace. Jeśli okaże się, że mniej, zbiórkę zakończymy wcześniej, jeśli więcej, będziemy szukać dalszych środków - podkreśla ks. Mirosław.

Każdy, kto mógłby wspomóc ten cel, może dołączyć do akcji. Natomiast wszystkich zakochanych i poszukujących miłości zapraszamy 14 lutego o godz. 18.30 na Mszę św. o miłość.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast