Nowy numer 42/2020 Archiwum

Bal na 500 par

Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Nieziemska przyszłość”. Dotyczyło ono perspektywy eschatologicznej i tej związanej z kondycją naszej planety.

Bal Młodych – to miejsce spotkania grup skupiających młodzież wywodzącą się ze środowisk katolickich. Uczestniczą w nim też osoby niewierzące, bo promocja młodości przyciąga tych, którzy chcą się bawić bez alkoholu, w atmosferze radości i przyjaźni. Bal jest inicjatywą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. – Jest to szansa spotkania dla osób, które chcą się bawić w czysty i piękny sposób. Chcemy pokazać perspektywę przyszłości, naszego zbawienia, ale też zachęcać do aktywności na co dzień. Mamy tu stoiska zachęcające do oddawania krwi czy szpiku kostnego. Jest wystawa prac plastycznych oraz wiele innych – mówi ks. Krzysztof Krzaczek, asystent KSM Archidiecezji Lubelskiej.

Dochód z balu jest przeznaczony na modernizację ośrodka młodzieżowego Wymarzony Dom Młodych w Częstoborowicach. – To miejsce od 30 lat prowadzone wyłącznie przez młodzież, przestrzeń spotkania wielu grup. Ośrodek jest w trakcie remontu, ale chcemy zrobić to jak najlepiej – mówi ks. Krzaczek.

8 lutego w hali MOSiR przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie zgromadziło się ok. tysiąca młodych. Byli też księża, którzy prowadzą w parafiach grupy młodzieżowe. Bal rozpoczął się od poloneza na pięćset par, prowadzonego przez wodzirejów. Kolejnym punktem programu było rozwiązanie konkursu na temat „Nieziemskiej przyszłości”, który odzwierciedla spojrzenie młodych na to, co ich czeka – zarówno zagrożenia, jak i nadzieje. Bal zakończyła Msza św. o godz. 4 rano. Przygotowania do imprezy trwają wiele miesięcy. Zajmuje się tym wyłącznie młodzież, pozyskując na ten cel pieniądze, ucząc się organizacji, logistyki i przedsiębiorczości. – Gromadzimy stu wolontariuszy w różnych sekcjach.

Przygotowania są czasochłonne, ale efekt jest fantastyczny. Możemy się świetnie bawić, mamy poczęstunek i wiele innych atrakcji. Zastanawiamy się nad tym, jak na co dzień dbać o środowisko oraz jak nie dać się pochłonąć mediom – mówi Dominika Hawrył, koordynatorka balu. Jego uczestnikami już po raz trzeci byli Eliza i Grzegorz. – Gromadzą się tu młodzi ludzie z całego województwa, bawią się bez alkoholu, w fajnej atmosferze. Bawimy się do rana i my. Czujemy się dobrze pośród ludzi wierzących – podkreślają. W archidiecezji lubelskiej jest ok. tysiąc członków KSM w 50 oddziałach przy parafiach i kołach szkolnych. – Celem KSM-u jest promowanie dojrzałych postaw chrześcijańskich i dzielenie się nimi po doświadczeniu spotkania z Chrystusem – podkreśla ks. Krzysztof.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama