To kolejne miejsce na mapie Lublina, gdzie osoby powyżej 60. roku życia mogą spędzać czas, uzyskać pomoc i rozwijać swoje pasje. Ośrodek poświęcił abp Stanisław Budzik.
Ośrodek działa przy parafii Świętej Rodziny w Lublinie, która udostępniła budynek po siedzibie Radia Plus, ale otwarty jest dla seniorów z całego miasta.
- Z pewnością część osób korzystających z tej oferty pochodzi z naszej parafii, ale mile widziany jest każdy senior. Zdajemy sobie sprawę, że część osób starszych ma czas wypełniony np. pomocą przy wnukach, czy realizacją jakichś swoich pasji, ale wiemy też, że jest duża grupa seniorów samotnych potrzebujących miejsca, gdzie będzie można spotkać się z innymi, wziąć udział w różnych warsztatach czy zajęciach, skorzystać z pomocy psychologa, dietetyka czy fizjoterapeuty. Takie właśnie miejsce zostało stworzone przy naszej parafii w postaci ośrodka Senior+ - wyjaśnia ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie.
Goście obecni na uroczystym otwarciu Domu Senior+.Otwarcie ośrodka poprzedziła Msza św, a po niej nowe pomieszczenia poświęcił abp Stanisław Budzik, który dziękował ks. Pajurkowi za podjęcie takiej inicjatywy. Zachęcał też seniorów, by sięgnęli do listu Jana Pawła II napisanego do ludzi starszych, kiedy sam papież był już w sędziwym wieku i do odkrywania piękna każdego czasu ofiarowanego przez Pana Boga.
Wśród inicjatyw miasta Lublin nie brakuje działań skierowanych dla rodzin, dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Lubelscy seniorzy mogą na co dzień korzystać z 23 klubów seniora, funkcjonujących we wszystkich częściach miasta, sześciu całodobowych publicznych domów pomocy społecznej, pięciu ośrodków wsparcia dziennego oraz trzech punktów domowej opieki.
W Dziennym Domu Senior+ przy ul. Jana Pawła II 11 opiekę znajdą osoby starsze i niesamodzielne. Placówka dysponuje 40 miejscami dla mieszkańców Lublina w wieku 60+, nieaktywnych zawodowo, jest w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach aktywności ruchowej (gimnastyce, ćwiczeniach na sprzęcie rehabilitacyjnym, Nordic Walking, masażach), ćwiczeniach językowych, pamięciowych, a także warsztatach muzycznych i artystycznych. W ramach dziennego pobytu uczestnicy mają zapewnione posiłki oraz wsparcie psychologiczne, w tym poradnictwo indywidualne.
Nowy ośrodek rozpoczął działalność w styczniu 2020 r. Placówka dysponuje dużą salą z aneksem kuchennym, salą do rehabilitacji (wyposażoną w podstawowy sprzęt do ćwiczeń), pokojem pielęgniarskim, dwiema łazienkami oraz szatnią z indywidualnymi szafkami. W ramach likwidacji barier architektonicznych na potrzeby osób z niepełnosprawnością została zamontowana winda. Modernizacja placówki obejmowała przebudowę poszczególnych pomieszczeń, montaż platformy dla niepełnosprawnych, zakup wyposażenia. Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Są jeszcze wolne miejsca.
Koszt adaptacji pomieszczeń to ponad 603 tys.zł, z czego 303 tys. zł (ponad 50 proc. kosztów modernizacji i wyposażenia) pochodziło z budżetu Miasta Lublin. Inwestycja była współfinansowana z dotacji z Programu Wieloletniego Senior+ na lata 2015-2020, edycja 2019.
Dane kontaktowe: Dzienny Dom Senior+, Lublin, ul. Jana Pawła II 11, tel. 81 466 55 60, 782 036 494, domseniorplus@zow.lublin.eu.